Czy artretyzm można zahamować?

Czy artretyzm można zahamować?

Artretyzm jest dokuczliwym schorzeniem stawów, które objawia się w postaci silnych dolegliwości bólowych. Jest przyczyną trudności w poruszaniu się oraz wykonywaniu podstawowych czynności życia codziennego. Choroba niestety nie jest całkowicie uleczalna – jednak istnieje szereg metod, które przyczyniają się do znacznego łagodzenia jej objawów.

Artretyzm, skaza moczanowa lub dna moczanowa – różnie definiowane jest to schorzenie. Nie mniej jednak dotyczy tych samych objawów: bolesności, zaczerwienienia oraz obrzęków w okolicy stawów. Wynika z podwyższonego stężenia kwasu moczowego we krwi.

Odpowiednia dieta

Osoby zmagające się ze schorzeniami stawów powinny dokładnie przeanalizować swój sposób odżywiania się. Przyjmowane pokarmy mają ogromny wpływ na sposób funkcjonowania naszego organizmu. Należy więc wzbogać menu w warzywa i świeże owoce. Powinno się wykluczyć z diety produkty zawierające duże ilości puryn – związków wykazujących niekorzystne odziaływanie na organizmy osób zmagających się z artretyzmem. Należą do nich: mięso, wędliny, dynia, fasolka szparagowa zielona, jarmuż, kapusta czerwona, włoska, suche nasiona strączkowe, szczaw, szpinak.

Produkty nabiałowe również są źródłem puryn, jednak nie w takim stopniu jak mięso, dlatego nie należy ich całkowicie wykluczać z menu, a jedynie ograniczyć ich spożywanie. Ponadto są one źródłem cennych witamin i mikroelementów.

Więcej wody

Należy również wyeliminować używki takie jak mocna kawa i herbata. Nie wolno również spożywać alkoholu i trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, które reguluje pracę całego ciała.

 Zmniejszenie masy ciała

Wykazano, że regularny i umiarkowany ruch pozwala utrzymać nasz organizm w dobrej kondycji. Ponadto sprzyja on utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jeśli mamy nadwagę lub cierpimy z powodu otyłości  niezwłocznie postarajmy się zrzucić zbędne kilogramy.

Odpowiednie leki i suplementacja

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, które bogate są w substancje łagodzące i hamujące rozwój artretyzmu. Również leki przepisywane przez lekarzy – jeśli są przyjmowane zgodnie z ich zaleceniami – sprawią, że choroba nie będzie rozwijała się tak szybko.

Wystarczy kilka drobnych zmian, by powstrzymać rozwój choroby. Należy być jednak konsekwentnym w swoich postanowieniach i ściśle przestrzegać  zaleceń lekarskich.

Natalia Herzog

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: