Dieta przy dnie moczanowej

Dieta przy dnie moczanowej

Dna moczanowa to przewlekła choroba, która atakuje niespodziewanie. Stosunkowo długo rozwija się, nie dając żadnych objawów.

Pierwsze symptomy artretyzmu pojawiają się wówczas, gdy choroba zdążyła doprowadzić do poważnych zmian. Tej dolegliwości towarzyszy silny atak bólu jednego lub kilku stawów. Ból jest konsekwencją stanu zapalnego.

W przypadku osób, które cierpią na dnę moczanową, dużą wagę przykłada się do diety. Posiłki powinny zawierać niewielką ilość puryn, czyli zasad azotowych, które wchodzą w skład kwasów nukleinowych tj. DNA i RNA. Naukowcy wykazali, iż kwas moczowy powstaje wskutek przemian metabolicznych puryny. Z diety chorego należy wyeliminować drożdże, niektóre ryby i czerwone mięso.

Ponadto należy ograniczyć spożycie alkoholu, ponieważ etanol hamuje wydalanie kwasu moczowego i tym samym przyczynia się do jego odkładania w organizmie. Leczenie dietetyczne ma na celu trwałe obniżenie stężenia kwasu moczowego do ok. 5,5 mg%. Przy 8,5-9 mg % nie powinien nastąpić atak dny. Warto pamiętać, iż dieta osób, które borykają się z artretyzmem, powinna być zbilansowana. Musi dostarczać wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: