Strzelanie palcami u rąk – to może być jeden z objawów artretyzmu!

Strzelanie palcami u rąk – to może być jeden z objawów artretyzmu!

Strzelanie stawami palców u rąk u niejednej osoby wywołuje dreszcze.  Ta, przyjemna dla niektórych czynność  może być pierwszym objawem poważnej choroby związanej ze stawami.

Niewinna czynność

Uczeni wciąż spierają się co do tego, czy strzelanie palcami może doprowadzić do uszkodzenia stawów a nawet artretyzmu. Podczas tej, wbrew pozorom niewinnej czynności następuje uwalniane  gazów zbierających się w stawach. Pęcherze, które się w nich znajdują powiększają się a następnie są rozrywane przez płyny, które zlokalizowane się w przestrzeni międzystawowej. Podczas tych szczelin powstaje tzw. próżnia, a rozbijanie powoduje charakterystyczny odgłos pyknięcia. Dla niektórych czynność ta jest nerwowym tikiem, nie oznacza to, że u każdego będzie ona powodowała problemy zdrowotne. Warto jednak zwrócić uwagę, jeśli tej czynności towarzyszy ból i zmniejszenie sprawności dłoni. Wtedy najlepiej udać się do specjalisty.

Znak ostrzegawczy

Takie strzelanie palcami może naruszyć powierzchnie twarde naszych kości i stawów. Może to prowadzić do podrażnienia i bólu stawów. Strzelając ze zbyt dużą siłą możemy uszkodzić torebkę stawową a nawet złamać sobie kość, więc lepiej uważać. Osobom, które mają problemy ze artretyzmem mogą wyłamywać się stawy, co prowadzić może do nadwyrężenia kciuków czy też skręcenia wiązadeł. Przy częstym strzelaniu naszymi kostkami mogą pojawić się takie dolegliwości jak spuchnięte dłonie, osłabienie ich a także różnego rodzaju urazy.

Badacze wciąż szukają jednoznacznej odpowiedzi na problem strzelania palcami. W trosce o nasze zdrowie oraz kondycję stawów i kości warto pomyśleć zanim znowu dopuścimy się tej czynności, z charakterystycznym odgłosem pyknięcia w tle. Pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie i zdrowiu, abyśmy mogli długo cieszyć się sprawnymi kończynami.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: