Ból łokcia – najczęstsze przyczyny

Sincerely Media z Unsplash
Sincerely Media z Unsplash

Ból łokcia to częsty powód konsultacji ortopedycznych. W związku z tym, że staw łokciowy zaangażowany jest przy niemal każdym ruchu kończyny górnej, dolegliwości w jego obrębie są szczególnie dotkliwe. Ból w łokciu zwykle jest efektem urazu, jednak może wskazywać na szereg procesów chorobowych. Jakie są najczęstsze przyczyny bolącego łokcia?

Co oznacza ból łokcia przy prostowaniu ręki?

Ból ręki w łokciu przy prostowaniu może wskazywać na łokieć tenisisty, czyli zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Regularne przeciążenie kończyny powoduje powstawanie mikrourazów inicjujących przewlekły stan zapalny. Ból pojawia się w bocznej części łokcia, promieniuje do przedramienia w kierunku nadgarstka i palców. Dodatkowo występuje wrażliwość łokcia na dotyk, a także osłabienie siły mięśniowej.

Schorzenie dotyczy osób wykonujących nadgarstkiem naprzemienne ruchy obrotowe czy noszących ciężkie przedmioty przy wyprostowanych rękach. Najczęściej dolegliwości tego typu zgłaszają tenisiści (stąd potoczne określenie dysfunkcji), ale także mechanicy czy pracownicy biurowi.

Szukasz wysokiej jakości ortez lub innego sprzętu medycznego? Sprawdź na https://www.brandvital.eu/

Przyczyny bólu łokcia przy zginaniu

Bolący łokieć podczas zginania stawu bywa objawem łokcia golfisty. Mechanizm powstawania patologii jest podobny, jak w przebiegu łokcia golfisty, jednak w tym przypadku w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby, które długotrwale wykonują ruchy obrotowe przedramienia. Objawy rozwijają się najczęściej u golfistów, kucharzy czy drwali.

Charakterystyczny jest ból łokcia po wewnętrznej stronie, promieniujący ku dołowi kończyny. Dolegliwości nasilają się np. podczas noszenia zakupów, otwieraniu drzwi przekręcaną gałką bądź uścisku dłoni na powitanie. Początkowo ból pojawia się w pierwszej fazie ruchu, jednak z czasem występuje także w spoczynku. Często towarzyszy mu opuchlizna i zaczerwienienie okolicy łokciowej.

Przewlekły ból stawu łokciowego

Chronicznie bolący łokieć może wskazywać na zmiany zwyrodnieniowe, powodujące niszczenie chrząstki stawowej. Ból najsilniejszy jest o poranku, po dłuższym unieruchomieniu ręki w czasie snu. Chory skarży się na ból łokcia przy opieraniu, problemy z poruszaniem kończyną i utrzymaniem cięższych przedmiotów. Trudno wskazać jednoznaczne przyczyny zwyrodnienia stawu łokciowego. W największym stopniu narażone są na nie osoby w podeszłym wieku, zwłaszcza z towarzyszącymi chorobami neurologicznymi czy metabolicznymi.

Długotrwale bolesny staw łokciowy może wskazywać również na zapalenie kaletki łokciowej. Łokieć boli przy dotyku, dodatkowo obserwuje się obrzęk i zaczerwienienie skóry, a także gorączkę. Stan zapalny rozwija się głównie na tle przeciążeń, urazów oraz infekcji bakteryjnych.

Jak leczyć ból łokcia?

Terapia bólu w łokciu zależna jest od przyczyny wywołującej patologiczne zmiany. Zastosowanie znajdują leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rehabilitacja, fizjoterapia, a w najbardziej zaawansowanych przypadkach – zabieg chirurgiczny.

 

Wsparciem terapii jest stosowanie odpowiednio dobranych ortez łokciowych. To rodzaj zaopatrzenia medycznego, który działa stabilizująco i odciąża chorą kończynę, co przyspiesza procesy regeneracyjne tkanek oraz zmniejsza nasilenie uciążliwych dolegliwości. Warto wybierać produkty wykonane z wysokiej jakości, oddychających materiałów. Istotne jest również odpowiednie dopasowanie ortezy.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: