Rehabilitacja dla osób starszych – co powinna obejmować

Alexas Fotos z Unsplash
Alexas Fotos z Unsplash

Rehabilitacja jest przydatna nie tylko w przypadku złamanych kości, może pomóc osobom starszym stać się bardziej niezależnymi w życiu codziennym. Większość osób starszych w trakcie lub po chorobie, albo po operacji jest mniej odporna fizycznie, lub psychicznie niż w młodszych latach. Powodem jest fakt, że oprócz konsekwencji tego zdarzenia muszą zmagać się z innymi objawami związanymi z wiekiem. Mogą to być cukrzyca, zaburzenia widzenia lub zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy lęk. Dla takich osób istnieje możliwość rehabilitacji. Tutaj środki terapeutyczne są dostosowane do konkretnych potrzeb osoby dotkniętej chorobą. W rehabilitacji osób starszych obowiązują różne standardy. Pacjenci powinni w szczególności rozwijać te umiejętności, które pomogą im lepiej radzić sobie w życiu codziennym.

Zwłaszcza po pobycie w szpitalu nie wszyscy od razu są sprawni i zdrowi. Rehabilitacja Poznań może być tutaj bardzo pomocna, aby przywrócić organizmowi sprawność. U osób młodszych proces zdrowienia często przebiega samoistnie, ale w starszym wieku już tak nie jest. Rehabilitacja nie jest tak łatwa, osoby starsze są często przytłoczone tym procesem – to z kolei nie sprzyja wyzdrowieniu. Dlatego proces należy rozpocząć jak najszybciej, gdyż wymaga on dużo cierpliwości.

Cel i zalety rehabilitacji osób starszych

Celem rehabilitacji osoby starszej jest uniknięcie lub przynajmniej zmniejszenie potrzeby opieki długoterminowej przy jednoczesnym przywróceniu samodzielności, tak aby udział w życiu społecznym stał się możliwy. Aby to osiągnąć, zespół rehabilitacja Poznań, składający się z wykwalifikowanej kadry, przeprowadza ukierunkowane działania terapeutyczne we wszystkich wskazaniach i dostosowuje działania rehabilitacyjne do potrzeb konkretnej osoby. Prowadzone są na przykład zajęcia mające na celu zapewnienie pacjentowi stabilności ruchowej, lepszego radzenia sobie z wózkiem inwalidzkim lub samodzielnego jedzenia i picia. Zleca się masaże pod kątem wymagań konkretnej osoby.

Uzupełniające formy terapii, które mogą być stosowane jako wsparcie w zależności od przebiegu i sukcesu, obejmują opiekę aktywizującą, fizjoterapię, terapię zajęciową i logopedyczną, a także porady żywieniowe. Z reguły terapeuci i lekarze przeprowadzają dziennie krótkie terapie po około 30 minut. Osobliwością w porównaniu z normalną rehabilitacją jest to, że indywidualne cele rehabilitacji można osiągnąć za pomocą ukierunkowanych środków, a potencjał osoby dotkniętej chorobą jest w tym momencie pełni wykorzystany.

Cel i zalety rehabilitacji osób starszych

bruce mars z Unsplash

Wymagania dotyczące rehabilitacji osób starszych

Jeśli zachodzi potrzeba skorzystania z rehabilitacji dla seniorów, czas jest bardzo istotnym czynnikiem, który może sprzyjać we wczesnej fazie powstania potrzeby rehabilitacyjnej. Prowadzący sprawdzają m.in. jak pacjent potrafi zadbać o siebie, czy ma problemy z zapamiętywaniem lub czy cierpi na silne wahania nastroju. Na podstawie tych informacji sporządzany jest plan terapii. Pacjent jest instruowany, aby mógł również samodzielnie wykonywać jak najwięcej zaleconych czynności. W programie może być kilka terapii dziennie, w zależności od możliwości pacjenta Zajęcia mają na celu uniknięcie lub wyeliminowanie niepełnosprawności lub potrzeby opieki, zapobieżenie pogorszeniu i złagodzenie możliwych konsekwencji.

Rehabilitacja Poznań dla seniorów, pomaga im powrócić do sprawności, samodzielności, ograniczyć przeciążenia kręgosłupa, zmniejszyć masę ciała, zwiększyć masę i siłę mięśniową a także poprawić stan psychiczny.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: