Dietoterapia skazy moczanowej

Dietoterapia skazy moczanowej

Ataki dny moczanowej można z powodzeniem łagodzić poprzez odpowiednią dietę.


Artretyzm, dna moczanowa, skaza moczanowa – różne nazwy, ta sama choroba, te same objawy. Skaza to dolegliwość, która charakteryzuje się nieprawidłową produkcją (a więc nadprodukcją bądź niewłaściwym metabolizmem) kwasu moczowego. Odkłada się on w stawach, w postaci kryształków. Prowadzi to do rozwijania się stanu zapalnego w obrębie zaatakowanego stawu. Charakteryzuje się dolegliwościami bólowymi, które przychodzą w formie nagłych ataków.

Co jeść?

Dna moczanowa powinna być odpowiednio leczona, aby załagodzić dolegliwości i nie doprowadzić do niszczenia stawu. Jednocześnie, chorzy powinni prowadzić odpowiednią dietę oparta głównie na lekkostrawnym jedzeniu. Wskazane więc będą owoce i warzywa oraz chude mięsa, najlepiej drób czy też niektóre ryby.

Czego unikać?

Chorzy powinni od razu zrezygnować z jedzenia które uważane jest powszechnie za niezdrowe – w grę wchodzi wszelkie jedzenie typu fast food, potrawy smażone, tłuste mięsa. Dodatkowo, osoby borykające się ze skazą moczanową powinny całkowicie zrezygnować z picia alkoholu. Lekarze spierają się co do wpływu kawy, jednak zazwyczaj podkreśla się, ze jest ona niewskazana.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: