Dna moczanowa – ukryty wróg czyha

Dna moczanowa – ukryty wróg czyha

Dna moczanowa, znana również jako artretyzm to bardzo podstępna choroba, która zwykle atakuje w najmniej oczekiwanym momencie.

Nie tak łatwo zdiagnozować początki artretyzmu. Zazwyczaj rozwija się on zupełnie bezobjawowo, dając o sobie zna wtedy, kiedy choroba rozwinie się już na dobre i uczyni niemałe spustoszenie w organizmie.

Czym jest dna moczanowa?

Choroba ta związana jest z nieprawidłowa pracą nerek. Występuje u osób, u których filtracja kwasu moczowego nie odbywa się tak jak powinna bądź występuje jego nadprodukcja. Kwas moczowy gromadzi się w określonych miejscach, co powoduje silne ataki bólu, najczęściej w okolicach stawów.

Dna moczanowa może zaatakować również w wyniku innej choroby bądź nieprawidłowej, wysokobiałkowej diety. Uważa się, ze dieta odchudzająca, bogata głównie w białko może mieć wpływ na nieprawidłową pracę nerek, a tym samym filtrację kwasu moczowego.

Dna moczanowa atakuje wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewa, jednak często po wysokobiałkowym posiłku lub spożyciu alkoholu. Objawia się trudnym do zniesienia bólem oraz obrzękiem wokół danego stawu. Ból jest czasami tak silny, ze nawet dotkniecie obrzęku powoduje ogromny dyskomfort. Taki atak może trwać zarówno kilka godzin, nawet do 3 tygodni. Wszystko zależy od tego jak szybko chory uda się do lekarza i rozpocznie leczenie.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: