Aktywność fizyczna w profilaktyce dny moczanowej

Aktywność fizyczna w profilaktyce dny moczanowej

Ćwiczenia mogą mieć pozytywny wpływ na osoby z nieprawidłowym metabolizmem kwasu moczowego.

Dna moczanowa, szerzej znana jako artretyzm, to choroba objawiająca się silnym bólem, a nawet obrzękiem, najczęściej w okolicy stawów. Tzw. napady dny moczanowej, zdarzają się najczęściej wieczorem, głównie po posiłkach bogatych w puryny lub po spożyciu alkoholu.

Dobre rozwiązanie – rozruszać stawy

Aby zapobiec takim napadom przede wszystkim należy stosować odpowiednio dobraną dietę. Uważa się również, ze zrzucenie zbędnych kilogramów i ćwiczenia fizyczne mogą znaleźć zastosowanie w profilaktyce dny. Jak wiadomo, dobrze dobrane ćwiczenia, np. gimnastyka, są w stanie odpowiednio rozruszać stawy i zapobiec stanom zapalnym w ich obrębie.

Otyłość

Ponadto, aktywność fizyczna pozwala na pozbycie się zbędnych kilogramów. Im mniej zbędnego tłuszczu, tym mniej obciążenia stawów. To pozwoli im na w miarę prawidłową prace, bez ryzyka niepotrzebny ataków artretyzmu. Mniej obciążone stawy są o wiele rzadziej narażone na jakiekolwiek nieprawidłowości, niż te u osób z nadwagą.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: