Dna moczanowa badania

Dna moczanowa badania

Dna moczanowa, zwana też artretyzmem, jest przewlekłą chorobą związaną z zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego.

Związek ten powstaje z puryn. Medycyna wyróżnia dwie klasy dny:

1) dnę pierwotną, która w 90% przypadków jest związana z upośledzonym wydalaniem kwasu moczowego do światła cewek nerkowych. Pozostałe 10% wynika z nadprodukcji kwasu moczowego.

2) dnę wtórną niektóre choroby (białaczka, czerwienica prawdziwa, niedokrwistość hemolityczna) przyczyniają się do zwiększonej syntezy kwasu moczowego.

Po pierwszym napadzie dny moczanowej należy zapisać się na wizytę do lekarza, który powinien zlecić dodatkowe badania. Pierwszym z nich jest morfologia. Krew powinna zostać przebadana pod kątem zawartości kwasu moczowego w surowicy. Przekroczenie dopuszczalnego stężenia nie zawsze jest równoznaczne z dną moczanową, toteż lekarz zazwyczaj zleca diagnostykę płynu stawowego. Obecność kryształów moczanu sodu wskazuje na dnę moczanową. OB osób cierpiących na tę chorobę zazwyczaj jest podwyższone. W sytuacjach spornych lekarz przeprowadzę próbę biologiczną z kolchicyną, czyli specyficznym lekiem wykorzystywanym w przypadku ostrego napadu dny.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: