Dna moczanowa, znana też jako podagra lub artretyzm, jest chorobą charakteryzującą się przewlekłym przebiegiem.
Przez lata nie daje o sobie znać. W tym czasie sieje spustoszenie w organizmie. Gdy dochodzi do ataku dny moczanowej, zmiany są na tyle poważne, iż towarzyszy im silny ból jednego lub kilku stawów.
W przypadku dny moczanowej wyróżniamy dwie postacie choroby: pierwotną lub wtórną. Za dnę moczanową pierwotną odpowiadają zaburzenia fizjologiczne w zakresie filtracji lub sekrecji kwasu moczowego, co przekłada się na zaburzenia w jego wydalaniu. Dochodzi do magazynowania kwasu w organizmie. Czasem zdarza, iż u źródeł dny moczanowej pierwotnej znajuje się nadprodukcja kwasu moczowego, która towarzyszy zespołowi Lescha-Nyhana lub Kelleya-Seegmillera. Dna moczanowa wtórna nierozerwalnie wiąże się z innymi jednostkami chorobowymi, może też być wywołana przez leki.
Wśród czynników, które sprzyjają wystąpieniu tej podstępnej choroby, wymienia się: białaczkę lub niedokrwistość hemolityczną, chemioterapię, radioterapię, choroby nerek, kwasicę ketonową, kwasicę moczanową i dietę bogatą w białko. Gdy dna moczanowa atakuje stawy, pojawia się ostry ból, który jest wynikiem stanu zapalnego o charakterze ogólnoustrojowym. W większości przypadków ból ustępuje samoistnie po 3 tygodniach od ataku. Wdrożenie leczenia i zmiana diety pozwalają złagodzić objawy dny moczanowej w znacznie krótszym czasie.
*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.