Artretyzm to choroba, która osłabia nasze stawy, sprawiając tym samym ból i problemy z poruszaniem się. Co zrobić, aby leczenie artretyzmu było skuteczne i dało oczekiwane rezultaty?
Problem ze stawami
Artretyzm wcale nie musi oznaczać operacji. Choć choroba jest przewlekła i rozwija się powoli, nie zawsze musi zakończyć się interwencją chirurgiczną. Schorzenie to dotyka miliony dorosłych na całym świecie. Objawy są zależne od rodzaju choroby. Badacze twierdzą, że już co druga osoba po 65. roku życia choruje na artretyzm. Statystyki są zastraszające. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest związana z zużywaniem się chrząstki lub jej urazami. Podczas zwykłego ruchu tak jak schylanie się może pojawiać się ból oraz odrętwienie. To uciążliwe objawy, ponieważ utrudniają codzienne czynności, nie wspominając o aktywności fizycznej. Inną formą artretyzmu jest reumatoidalne zapalenie stawów, które charakteryzuje się atakiem organizmu na własne tkanki, co często prowadzi do zniszczenia stawów. Oprócz tego, choroba atakuje także inne narządy ciała. Aby nie doprowadzić do rozwoju choroby, należy leczyć artretyzm. Skuteczna terapia może odmienić życie i ułatwić wykonywanie codziennych czynności.
Leczenie farmakologiczne
Artretyzmowi zazwyczaj towarzyszy ból, który uaktywnia się w wyniku ruchu stawów. Na taką dolegliwość pomagają leki, które przepisuje lekarz. Leczenie farmakologiczne sprawdzą się przy problemach związanych z uszkodzeniami chrząstki. W przypadku zwyrodnienia, jest chorobą nieuleczalną. Środki farmakologiczne mogą więc jedynie zmniejszyć ból i opóźnić proces rozwoju schorzenia. Niesteroidowe leki przeciwzapalne są skuteczne, jeśli pacjent przyjmuje je zgodnie z zaleceniami lekarza.
Odpowiednia waga
Utrzymanie odpowiedniej wagi jest priorytetową kwestią przy artretyzmie. Stawy nie mogą być zbyt obciążone, dlatego przy nadwadze, warto zrzucić zbędne kilogramy, co z pewnością odczujemy przy poruszaniu się. Kolana, stopy i kostki będą mniej obciążone i zarazem bardziej sprawne. Bez utrzymania właściwej masy ciała, nasze leczenie nigdy nie będzie w pełni skuteczne.
Aktywność fizyczna
Ruch to zdrowie. Aktywność fizyczna jest przy problemach ze stawami jak najbardziej wskazana. Siedzący tryb życia może tylko pogłębić artretyzm, dlatego warto się ruszać. Odpowiednie ćwiczenia powinny być dobrane indywidualnie przez fizjoterapeutę. Osoby chore nie mogą bowiem ćwiczyć zbyt intensywnie. Może się okazać, że niektóre z ćwiczeń nie są odpowiednie dla danej osoby, dlatego nie powinno się samemu ustalać planu treningowego. Joga jest doskonałą dyscypliną, polecaną chorującym na artretyzm.
Artretyzm nie jest wyrokiem. Nie musi przykuć nas do fotela czy łóżka. Wszystko zależy od nas. Dzięki właściwym lekom, aktywności i zdrowym trybie życia, możemy wzmocnić swoje stawy i tym samym wygrać z chorobą. Nasz organizm jest w stanie walczyć, jeśli tylko mu w tym pomożemy.
Katarzyna Antos
*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.