Prezbiopia to dolegliwość wiążąca się z mijającym czasem i zmianami zachodzącymi w organizmie, która dotyka większości osób, niezależnie od trybu ich życia, diety czy innych aspektów zdrowotnych. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest chorobą i można sobie w niej skutecznie pomóc, stosując specjalnie dobrane okulary lub szkła kontaktowe.
Co to jest prezbiopia?
Prezbiopia, nazywana także starczowzrocznością, to dolegliwość spowodowana osłabieniem akomodacji oka wraz z upływem lat. W młodości oko bez większych problemów dostosowuje się do widzenia na różne odległości. Im jesteśmy jednak starsi, tym soczewka staje się twardsza i mniej elastyczna, a mięśnie wewnątrz oka nie działają tak sprawnie, jak kiedyś. W efekcie mamy problemy z wyraźnym widzeniem, zwłaszcza przy bliskich odległościach.
Jakie są objawy prezbiopii?
Problemy ze wzrokiem związane z prezbiopią nazywane są także żartobliwie syndromem krótkiej ręki. Aby zobaczyć bowiem wyraźnie drobny druk w czytanej książce, gazecie czy na ekranie telefonu, wyciągamy coraz dalej rękę z trzymanym przedmiotem, choć i to czasem nie wystarcza. Ręka wydaje się zbyt krótka, a czcionka nadal widziana jest niewyraźnie. Takich sytuacji w życiu mamy mnóstwo, przenosząc nieustannie wzrok z bliskich odległości na dalekie, nic więc dziwnego, że starczowzroczność jest dolegliwością, na którą szczególnie uskarżają się osoby po ukończeniu 40 roku życia. Znacznie wpływa ona na dyskomfort wypełniania codziennych obowiązków.
Jak radzić sobie z prezbiopią?
Prezbiopia nie jest chorobą, nie znajdziemy więc na nią lekarstwa, możemy sobie natomiast pomóc, stosując specjalne szkła okularowe progresywne, które umożliwiają odzyskanie komfortu widzenia i pozwalają na wyraźne postrzeganie przedmiotów znajdujących się zarówno w bliskiej, jak i dalekiej odległości. Jeszcze kilka lat temu jedynym rozwiązaniem dla osób z prezbiopią były tzw. okulary do bliży i do dali. Jednak nieustanna konieczność posiadania przy sobie dwóch par okularów i ciągłe ich zmienianie, było także mało komfortowe. Nowoczesne szkła progresywne dzięki płynnej zmianie mocy soczewki pozwalają na postrzeganie zarówno odległych i bliskich przedmiotów lub napisów, a także zapewniają komfort widzenia w tzw. przejściu między mocami. Ponadto nie zniekształcają one wyglądu oka, a przede wszystkim – nie wymagają ciągłych zmian okularów. Są idealnym rozwiązaniem dla osób pragnących nadal cieszyć się w pełni aktywnym życiem po ukończeniu czterdziestu lat.
Więcej informacji na temat okularów progresywnych znajdziesz na www.zobacztozjzo.com.pl
Tekst sponsorowany
*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.