Co to jest chiragra?

Co to jest chiragra?

Dna moczanowa może atakować różne stawy, nie omija też kciuków i nadgarstków.

Dna moczanowa zwana też artretyzmem, to choroba polegająca na nieprawidłowym metabolizmie kwasu moczowego. Gdy występuje on w organizmie w nadmiarze, jego kryształki wytrącają się i zbierają w stawach, tkankach i ścięgnach, powodując ból, i obrzęk.

Chiragra a dna moczanowa

Wystąpienie bólu to tak naprawdę pierwszy odczuwalny objaw dny. Do momentu ataku można nie wiedzieć o swojej przypadłości. W zależności od tego gdzie ból i obrzęk wystąpią, przypadłość może mieć różne nazwy. W przypadku odkładania się kryształków kwasu moczowego w okolicach stawu kciuka, palców rąk czy nadgarstka, można mówić o chiragrze.

Ból, kiedy nadchodzi?

Ból występuje najczęściej w nocy, po zjedzeniu obfitej kolacji jak, np. posiłek bogaty w puryny. Zdarza się też po wieczornym spożyciu alkoholu. Często ból jest tak silny, ze uniemożliwia poruszanie się i wizytę u lekarza, jednak chiragra, jako, że występuje, np. w kciuku, pozwoli wybrać się do specjalisty po radę. Lekarz dobierze odpowiednia terapię i wypisze receptę na środki przeciwbólowe.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: