Jak można leczyć starczowzroczność?

Sincerely Media z Unsplash
Sincerely Media z Unsplash

Starczowzroczność nazywana jest również starowzrocznością albo prezbiopią (lub presbiopią, presbyopią). Wynika ona z naturalnego procesu starzenia narządu wzroku i polega na utracie zdolności oka do akomodacji, czyli dostosowania się przez oko do oglądania obiektów, które zlokalizowane są w różnej odległości od patrzącego. Ostrość wzroku do bliży pogarsza się. Przy czytaniu litery z bliska widziane są jako nieostre i zamazane. Towarzyszącym objawem często bywają bóle głowy i uczucie przemęczenia.  Zapoznaj się z informacjami na:

https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/problemy-ze-wzrokiem/prezbiopia

Prezbiopia związana jest z utratą elastyczności przez soczewkę oka. Robi się ona sztywna i traci zdolność do uwypuklenia, co potrzebne jest do wyraźnego widzenia przy patrzeniu na przedmioty z bliska. Mięśnie oczu nie są w stanie modyfikować kształtu soczewki tak, aby odpowiednio załamywała ona światło. Starczowzroczność bywa opisywaną jako oddalanie się punktu bliży wzrokowej. Zazwyczaj pierwsze objawy starowzroczności pojawiają się po czterdziestym roku życia. Prezbiopia postępuje do około sześćdziesiątego roku życia, a potem stabilizuje się. U osób cierpiących na nadwzroczność istnieje tendencja do wcześniejszego rozwijania się starczowzroczności. Skutki prezbiopii są szczególnie uciążliwe przy słabym oświetleniu. Nie jest ona wadą ani chorobą, ale wymaga korekcji.

Starczowzroczność korygować można dzięki zastosowaniu właściwie dobranych wieloogniskowych soczewek kontaktowych bądź szkieł okularowych. Czasami zalecane bywa leczenie operacyjne poprzez refrakcyjną wymianę soczewki. Zabieg wykonywany jest w trybie hospitalizacji jednodniowej. Możliwe jest również wykonanie korekcji laserowej. Powszechne przekonanie, że starczowzroczność kompensuje krótkowzroczność, sprawdza się bardzo rzadko. Wieloogniskowe soczewki kontaktowe nazywane są również soczewkami multifokalnymi albo progresywnymi. Dzięki swojej budowie pozwalają na ostre widzenie zarówno na bliską, średnią, jak i daleką odległość.

Widzenie jest przejrzyste oraz wyraźne na każdą odległość i w każdym kierunku. Rynkowa oferta soczewek multifokalnych jest szeroka i umożliwia wybór zarówno soczewek jednodniowych, jak i miesięcznych. Eksperci polecają również wykonywanie ćwiczeń zalecanych przy starczowzroczności, które wspomagają funkcjonowanie narządu wzorku. Jest to szczególnie ważne u pacjentów, którzy wykonują długotrwałe prace przy komputerze. Rolą treningu jest przede wszystkim uelastycznienie mięśni oczu oraz ich relaksacja.  Właściwego doboru soczewek kontaktowych lub szkieł okularowych w związku ze starczowzrocznością dokonać należy u lekarza okulisty lub optometrysty.

Tekst sponsorowany

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: