Skaza moczanowa

Skaza moczanowa jest inną nazwą dny moczanowej. Trzecim synonimem tej choroby jest artretyzm. Skaza moczanowa prowadzi do powstawania guzków, które składają się w dużej mierze z kwasu moczowego w formie kryształków. Atak dny moczanowej pojawia się nagle. Chory odczuwa silny ból stawu. Skaza moczanowa może być wywołana przez nieprawidłową dietę, z dużą ilością mięsa oraz alkoholu.

Pomocna kolchicyna.

Dna w formie przewlekłej potrafi dawać regularne napady – guzki dnawe są doskonale widoczne przez skórę. Powodują powstanie ubytków w masie kostnej w zajętych stawach. U większości osób chorujących na dnę moczanową pojawia się kamica nerkowa. Jeśli chodzi o częstotliwość występowania podagry u obydwu płci, mężczyźni chorują na nią znacznie częściej niż kobiety. Choroba ujawnia się w średnim wieku, u osób, które mają nadwagę. Leczenie dny polega na stosowaniu leków, które zmniejszają ból w razie napadu, oraz na zmniejszaniu częstotliwości występowania napadów bólowych, poprzez podawanie leków takich jak kolchicyna.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: