Dna moczanowa objawy i leczenie

Dna moczanowa – jest to choroba reumatyczna, spowodowana nadmiernym stężeniem kwasu moczowego w organizmie. Postawienie diagnozy w wypadku podagry bywa trudne, jako, że może ona być również objawem innych schorzeń lub powikłaniem po tych schorzeniach (np. przewlekłej choroby nerek, kamicy nerkowej , otyłości). Do objawów dny moczanowej należy głównie pojawienie się stanu zapalnego w okolicy stawu (najczęściej stawu dużego palca stopy – wtedy choroba nosi nazwę podagry). W wyniku tego staw staje się bardzo wrażliwy, występuje obrzęk, zaczerwienienie, oraz nagły, ostry ból.
Atak dny zwykle zaczyna się niespodziewanie, jednak jego przyczyny (gromadzący się w organizmie kwas moczowy osiadający w postaci kryształków przy stawach) nawarstwiają się latami. Często po pierwszym ataku następuje długotrwałe wyciszenie. Jednakże jeżeli choroba nie jest leczona, dochodzi do jej nawrotów. Ponad to – dna może prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak problemy z nerkami, kamica, uszkodzenie chorego stawu. Kolejne ataki ostrego bólu mogą dotyczyć nie tylko palca u stopy, ale także łokci, kolan, nadgarstków, dłoni czy całych stóp. Dlatego istotne jest podjęcie leczenia na czas. Przy dnie moczanowej stosuje się głównie farmakoterapię. Leczenie zmierza ku : zniesieniu reakcji zapalnej organizmu, minimalizacji przykrych objawów przy kolejnych atakach. Niebagatelną rolę odgrywa profilaktyka (czyli ruch i właściwa dieta), które mogą pomóc w utrzymywaniu stężenia kwasu moczowego w organizmie na właściwym poziomie. Niestety – często atakom dny moczanowej nie da się całkowicie zapobiec. Można jednak sprawić, aby były mniej bolesne i brzemienne w skutkach.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: