Co warto wiedzieć o artretyzmie?

Co warto wiedzieć o artretyzmie?

Artretyzm to choroba, która znana jest też pod określeniami podagra i dna moczanowa. Choć każdy z nas przynajmniej raz w życiu słyszał o niej, nie każdy jest w stanie wskazać przyczyny, typowe objawy choroby oraz sposób postępowania przy zdiagnozowaniu podagry. Co warto wiedzieć o artretyzmie?

Na artretyzm chorują też ludzie młodzi

Nie tylko staruszkowie borykają się z artretyzmem. Przyjęło się, że jest to choroba osób w podeszłym wieku, co nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Artretyzm może dotknąć osobę w każdym wieku i niezależnie od płci. Wprawdzie nieco częściej borykają się z nią ludzie starsi, ale nie oznacza to, że mając trzydzieści lat możesz bagatelizować bóle stawów.

Pierwsze objawy artretyzmu

Dna moczanowa początkowo manifestuje się bólem w obrębie stawu podstawy palucha. Jest to jej najbardziej charakterystyczny objaw. Warto jednak pamiętać, że gdy ból pojawia się w innym stawie, też należy go skonsultować z lekarzem, gdyż może sygnalizować dnę moczanową.

Co powoduje artretyzm?

Wyróżniamy dwa rodzaje artretyzmu. W przypadku artretyzmu pierwotnego mamy do czynienia z nadmiernym stężeniem kwasu moczowego w organizmie. Ten odkłada się w postaci kryształków w obrębie stawów. Z czasem powstaje tak duży kryształ, iż naciska on na staw i go uszkadza. U osób z artretyzmem wtórnym przyczyną dny moczanowej może być otyłość, napromieniowanie, przebyta białaczka, zła dieta.

Leczenie artretyzmu

Dna moczanowa jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, przez co nie da się jej wyeliminować raz na zawsze. Niemniej zaleca się podjęcie wszelkich działań, które mają na celu uniknięcie ataku dny moczanowej. Jednym z nich jest zmniejszenie stężenia kwasu moczowego w organizmie poprzez zmianę diety oraz stosowanie substancji moczopędnych. Pijąc duże ilości wody i zażywając tabletki moczopędne, pozbywamy się części kwasu moczowego z organizmu i dość znacznie go rozrzedzamy. Ponadto pacjentowi, u którego stwierdzono artretyzm, przepisuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Dieta przy dnie moczanowej

Produkty spożywcze bogate w puryny sprzyjają powstawaniu kwasu moczowego, który następnie odkłada się w stawach. Na szczęście istnieją też artykuły spożywcze o działaniu antagonistycznym. Osobom, które cierpią na dnę moczanową, zaleca się spożywanie dużej ilości owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, nabiału i jaj. Chorzy na artretyzm jednocześnie powinni wystrzegać się wieprzowiny, smażonych dań oraz czekolady, gdyż te artykuły są bogate w puryny i nasilają objawy dny moczanowej.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: