Czy artretyzm to wyrok na całe życie?

Uznaje się, że artretyzm to choroba powszechna, która obecnie dotyczy około 3 procent mężczyzn na całym świecie i nieco więcej niż 0,5 procenta kobiet. Zdecydowanie częściej chorują mężczyźni po 40 roku życia, w przypadku kobiet pierwsze objawy pojawiają się znacznie później, bo w wieku około 65 lat.
Diagnoza dny moczanowej może brzmieć jak wyrok. Rozdzierający ból, deformacje miejsc ciała dotkniętych chorobą, problemy z poruszaniem i powracające ataki, które mogą trwać nawet kilka dni.
Choroby tej nie należy jednak traktować jako wyroku, utożsamiając jej z dożywotnim cierpieniem. Zdaniem wielu lekarzy, podjęte leczenie już po pierwszym napadzie chorobowym może skutecznie pomóc zahamować dalszy postęp choroby, a tym samym zmniejszyć towarzyszące jej dolegliwości. W rzeczywistości artretyzm jest chorobą na którą do tej pory nie odkryto skutecznego leku, jednak przy odpowiednim nastawieniu pacjenta, przestrzegania zaleceń lekarza, a także zmianie złych nawyków żywieniowych, można całkiem spokojnie żyć przez długie lata, skupiając się na zapobieganiu wystąpienia niepożądanych objawów.
Aktywność fizyczna dostosowana do wieku i możliwości pacjenta, dieta eliminująca szkodliwe składniki pokarmowe, a także przyjmowanie środków farmakologicznych ułatwiających usuwanie kwasu moczowego oraz ograniczających jego produkcję z puryn, to złożona metoda radzenia sobie z przewlekłą chorobą stawów jaką jest dna moczanowa.
Szybka interwencja lekarska po pierwszym ataku, zmiana trybu życia na bardziej aktywny z równoczesnym zmniejszeniem tempa dotychczasowego codziennego funkcjonowania, eliminacja czynników stresujących, a także regularne spożywanie posiłków, to coś więcej niż tylko sposób na życie z artretyzmem. Cały aktywny proces leczenia artretyzmu pozwala cieszyć się lepszym zdrowiem i kondycją, bardziej poukładanym życiem, większą ilością czasu wolnego, a także lepszym samopoczuciem i umiejętnością zachowania autokontroli. Można więc uznać, że artretyzm to nie wyrok, lecz motywacja do poprawy jakości własnego życia.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: