Przyczyny artretyzmu

Przyczyny artretyzmu

Dna moczanowa może mieć różne przyczyny. Dolegliwości jednak pozostają te same. Artretyzm dzieli się na dwa rodzaje: tzw. dnę wtórną i dnę pierwotną. Oba mają inne podłoże jednak charakteryzują się tym samym. Chorzy cierpią na ataki, które mogą trwać nawet kilka tygodni.

Są to silne dolegliwości bólowe w obrębie stawu, w którym odkładały się kryształki kwasu moczowego. Powoduje to zapalenie stawu oraz jego obrzęk.

Dna pierwotna

Dna pierwotna może mieć dwie przyczyny, jednak obie wiążą się z genetycznymi predyspozycjami. Obie polegają na upośledzeniu w metabolizmie kwasu: u jednych występuje jego nadprodukcja, z kolei u innych nieprawidłowe wydalanie. Nieprawidłowości skutkują wytrącaniem się kryształków, które następnie odkładają się w stawach lub innych miejscach w organizmie.

Dna wtórna

Inną chorobą jest dna wtórna: objawy są te same jednak odkładanie się kryształków nie zależy od predyspozycji, a od np. choroby przewlekłej jak cukrzyca. U innych powodem nieprawidłowego metabolizmu kwasu może być zażywanie niektórych leków, często są to tzw. leki moczopędne.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: