Jak objawia się dna pierwotna?

Jak objawia się dna pierwotna?

Artretyzm może mieć różne przyczyny, jednak główne objawy pozostają niezmienne.

Dna moczanowa to choroba wywołująca ostre stany zapalne w stawach obwodowych. Powoduje je wytrącenie się kryształków kwasu moczowego, którego w chorym organizmie jest nadmiar. Dna może mieć dwa podłoża i dzieli się na dnę pierwotną i wtórną. Pierwsza jest spowodowana uwarunkowaniami genetycznymi, druga rozwija się w następstwie innych chorób.

Napad dny

Objawy obu różnią się tym, że dnie wtórnej towarzyszą dodatkowo dolegliwości związane z innymi chorobami. Jednak wspólne dla nich są tzw. napady dny. Są to napady ostrego bólu, spowodowanego zapaleniem w konkretnym stawie. Napad taki trwa od kilku dni nawet do kilku tygodni. Faza napadów przeplatana jest fazami między napadami. Ostatnim stadium jest dna przewlekła, a więc nieodwracalne zmiany w stawach.

Oprócz bólu w stawach, napad dny powoduje zaczerwienienie i obrzęk konkretnego miejsca, a także wzrost temperatury ciała. Dodatkowo, można zaobserwować też kolki nerkowe. W razie zaobserwowania u siebie tych objawów należy natychmiast udać się do lekarza, gdyż odpowiednia terapia pomoże nie tylko złagodzić objawy ale i zapobiegniem dalszemu niszczeniu stawów.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: