Co to jest podagra?

Co to jest podagra?

Podagra to choroba zapalna powstająca w wyniku odkładania się kryształów kwasu moczowego w stawach, kościach oraz tkance podskórnej. Zmiany obejmują okolicę stopy.
Najczęściej dotyka ona mężczyzn, w wieku powyżej 60 lat (choć zdarzają się też przypadki wcześniejszych zachorowań, nawet poniżej 30 roku życia.). Początkowo choroba postępuje w sposób gwałtowny, dając uciążliwe objawy w postaci ostrych ataków bólu. Z czasem – przeradza się w fazę przewlekłą.

Co sprzyja chorobie ?
Chorobę zazwyczaj powoduje upośledzone wydalane kwasu moczowego przez organizm, a także towarzysząca mu niewłaściwa dieta oraz znikoma aktywność fizyczna. Objawy podagry są znane od dawna – co więcej, do XIX wieku uważano ją za chorobę elit (w związku ze specyficzną dietą tamtego okresu – tylko bogaci mieli dostęp do produktów zawierających niskowartościowe białko). W XX wieku choroba uległa upowszechnieniu.

Prawidłowe rozpoznanie choroby.

Nie należy podagry utożsamiać z artretyzmem czy dną moczanową (pojęciem znacznie ogólniejszym). Podagra niestety często jest trudna w leczeniu, a to dlatego, że bywa błędnie diagnozowana. Może się to zdarzać, ponieważ podagra czasami stanowi powikłanie po innych schorzeniach czy też powikłanie (np. przy przewlekłej chorobie nerek). Leczenie podagry polega głównie na stosowaniu odpowiednich farmaceutyków, a także dopasowaniu diety oraz fizykoterapii do potrzeb pacjenta. Jeśli chodzi o sposób odżywiania, to cierpiący na podagrę muszą zachować ostrożność – zaleca się wyeliminowanie z jadłospisu zbyt słonych i ostrych potraw, nadmiaru cholesterolu, alkoholu, kawy, mocnej herbaty oraz pokarmów zawierających puryny.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: