Jeśli w rodzinie są osoby, które cierpią na ataki dny jest to całkiem prawdopodobne, że dolegliwości pojawią się i u następnych pokoleń.
Dna moczanowa, lepiej znana pod nazwą artretyzm, to choroba, którą charakteryzuje zbyt duże stężenie kwasu moczowego w organizmie. Może być to związane z jego nadprodukcja, jak również z nieprawidłową filtracją. Nadmierna ilość kwasu może powodować tworzenie się jego kryształków, najczęściej w płynie stawowym (również tkankach i narządach), co objawia się stanem zapalnym oraz często trudnym do zniesienia bólem.
Dna pierwotna
Choroba może mieć podłoże genetyczne. Mówi się wtedy o dnie pierwotnej, gdzie metabolizm kwasu moczowego uwarunkowany jest genetycznie. Może to być zarówno skłonność do nadprodukcji kwasu moczowego jak i nieprawidłowe jego wydalanie z organizmu. W takim wypadku napadom dny często sprzyja nieodpowiednia dieta, np. taka bogata w związki purynowe.
Puryny
Związki purynowe są składnikiem większości potraw, jednak najbardziej bogate w puryny są produkty wysokobiałkowe, jak mięso. W trakcie wielu skomplikowanych przemian zachodzących w organizmie, z puryn wytwarza się kwas moczowy, którego nadmiar powoduje ataki dny. Warto więc zadbać o to, by dieta opierała się na produktach bezpiecznych dla osób z nieprawidłowym metabolizmem kwasu moczowego.
Aleksandra Wiktor
*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.