Czym jest dna moczanowa?

Dolegliwości typu reumatycznego są wyjątkowo uciążliwe ze względu na towarzyszący im ostry ból. Jednym z tego typu schorzeń jest dna moczanowa. Ból w jej wypadku pojawia się nagle i jest ostry, a w stawie nim dotkniętym rozwija się stan zapalny. Najczęściej ognisko zapalne jest umiejscowione w stawie dużego palca u stopy ale także w całych stopach, kolanach, łokciach, nadgarstkach czy dłoniach.

Przyczyny schorzenia.

U przyczyn tego schorzenia leży wysokie stężenie kwasu moczowego w organizmie, którego nasze ciało nie jest w stanie do końca zutylizować. W obrębie stawów gromadzą się wtedy niewielkie kryształki tego kwasu. Powodują one reakcję obronną systemu immunologicznego i powstaje stan zapalny. Dna moczanowa (zwłaszcza jej odmiana nosząca nazwę podagry) dotyka w większym stopniu mężczyzn, zwłaszcza po 65 roku
życia.

Objawy.

Do głównych objawów należą ataki bólu, powtarzające się regularnie. Często pierwszy atak pojawia się zupełnie niespodziewanie, po czym następuje długotrwałe wyciszenie. Nie należy jednak problemu bagatelizować, bowiem w każdej chwili może dojść do nawrotów. Nieleczona dna moczanowa może prowadzić do rozwoju innych dolegliwości, takich jak choroby nefrologiczne, a także uszkodzenia mechaniczne stawów.

Leczenie.

Leczenie polega głównie na stosowaniu farmakoterapii. Co istotne – choroby nie da
się do końca wyleczyć (ani zapobiec jej uciążliwym atakom). Jednak dzięki odpowiednio wcześnie podjętym działaniom można zminimalizować ból oraz negatywne skutki towarzyszące chorobie. Istotną rolę odgrywa również odpowiednia dieta, dążąca do zachowania prawidłowej masy ciała, oraz wyeliminowania z jadłospisu pokarmów obfitujących w puryny (a więc śledzi, podrobów, alkoholu…), picie dużej ilości płynów, obniżenie poziomu cholesterolu w organizmie. Ważne jest również regularne podejmowanie umiarkowanej aktywności fizycznej.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: