Dna moczanowa – lista produktów wskazanych

Dna moczanowa – lista produktów wskazanych

Artretyzm to choroba, która objawia się ogromnym bólem w okolicach stawów. Okazuje się, że dolegliwości można łagodzić poprzez dietę. Co zatem jeść? Artretyzm, skaza moczanowa, dna moczanowa – choroba ta związana jest z nieprawidłowościami w produkcji lub wydalaniu kwasu moczowego, którego kryształki osadzają się najczęściej w stawach.

Objawia się to ogromnym bólem, tzw. atakami dny. Można je jednak łagodzić, poprzez odpowiedni jadłospis.

Co jeść?

Osoby cierpiące na dnę moczanowa powinny zrezygnować z używek, przede wszystkim alkoholu oraz tłustego jedzenia. Powinny je zastąpić zdrowymi, niskotłuszczowymi posiłkami, najlepiej przyrządzanymi metodą gotowania w wodzie bądź na parze. Dieta powinna być bogata w warzywa takie jak pomidory, ogórki, kapusta, buraki, marchew czy sałata. Chorzy nie powinni też rezygnować z owoców czy orzechów.

Jadłospis powinien opierać się przede wszystkim na nabiale. Dozwolone są kefiry, jogurty sery i serki, mleko. Jeżeli mięso to chude, najlepiej drób. Posiłki muszą być przyjmowane regularnie, w odpowiednich odstępach czasu. Należy też pamiętać, że ostatni posiłek nie powinien być przyjmowany na mniej niż 4 godziny przed snem.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: