Dna wtórna – objawy

Dna wtórna – objawy

Dna moczanowa, bez względu na przyczyny, objawia się w większości przypadków podobnie. Dna moczanowa jest to choroba, która polega na nieprawidłowościach w produkcji bądź wydalaniu kwasu moczowego.

W konsekwencji odkłada się on w stawach w postaci kryształków. Prowadzi to do stanu zapalnego w stawie, czyli tzw. ataku dny. Skazę moczanową można podzielić na dwa rodzaje.

Pierwszy z nich związany jest z tendencją do nadprodukcji bądź nieprawidłowej filtracji kwasu moczowego. Jest to tzw. dna pierwotna, która jest chorobą wrodzoną. Natomiast dna wtórna wywoływana jest przez choroby, np. nowotwory, białaczkę czy tez leczenie poprzez chemioterapię. Prowadzi to w konsekwencji do tego samego, a więc odkładania się kryształków kwasu w stawach.

Objawy

Stan zapalny może dotyczyć różnych stawów, ale też niekoniecznie. Jednak zazwyczaj ataki dny dotyczą właśnie nich. Taki atak trwa od kilku dni do kilku tygodni. Ból jest bardzo silny, czasami nawet tak silny, ze chory nie jest w stanie znieść dotyku pościeli. Pojawia się także spory obrzęk. Fazy takich ataków przeplatane są okresami remisji. Jednak nieleczona dna może prowadzić do dny przewlekłej, która ściśle wiąże się z trwałym uszkodzeniem stawu.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: