Dna moczanowa przebieg choroby

Dna moczanowa to choroba przewlekła. Ostre zapalenie stawów ma nawrotowy charakter i jest spowodowane odkładaniem się w tkankach takich jak ścięgna, więzadła i chrząstki (w obrębie stawów) kryształów moczanowych. Skąd biorą się kryształy? To produkt nadmiernego stężenia kwasu moczowego w organizmie (jego nadprodukcji lub niewystarczającego metabolizmu). Stawy dotknięte dną moczanową charakteryzuje bolesność, obrzęk, zaczerwienienie oraz pieczenie powierzchni skórnej. Choroba najczęściej obejmuje stawy śródstopia, dużego palca u stopy, kolana, oraz nadgarstków czy łokci.

 

Przebieg choroby.

Co istotne – choć we wczesnym stadium choroba atakuje pojedyncze stawy, to z biegiem czasu rozszerza się również na inne narządy organizmu. Dna moczanowa przebiega w trzech etapach. W pierwszej fazie choroba nie daje żadnych objawów. Rozwijać się może nawet przez okres 30 lat, w tym czasie w organizmie dochodzi do kumulowania się kwasu moczowego w tkankach oraz tworzenia się wspomnianych kryształów moczanowych. Druga faza dny moczanowej daje już wyraźne i niezwykle uciążliwe objawy. Rozpoczyna ją ostry atak bólu i zapalenia stawu (lub stawów). Najczęściej pierwsze symptomy ograniczają się do okolic palucha w kościach stopy. Atak dolegliwości może być sprowokowany urazem, nadmiernym spożyciem alkoholu, infekcją, zatorem tętniczym a nawet stresem. Często po tej wyraźnej manifestacji choroby następuje długotrwały okres wyciszenia. Kolejne napady są jednak nie do uniknienia, jeśli nie rozpocznie się terapii. Wraz z kolejnymi atakami dny mogą pojawiać się coraz uciążliwsze dolegliwości, silny ból, a choroba może rozprzestrzeniać się na kolejne stawy.

Zagrożenia nieleczenia choroby.

Nieleczona dna moczanowa może dokonać prawdziwego spustoszenia w organizmie. Jeśli interwencja nie zostanie w porę podjęta, choroba przechodzi w trzecią fazę – przewlekłą. Na tym etapie może dojść nawet do trwałej deformacji stawów, tworzenia się na ich powierzchniach nadżerek oraz guzów. Istnieje także ryzyko zainfekowania całego organizmu. Złogi moczanowe mają bowiem tendencje do wywoływania ubytków kostnych oraz zmian biochemicznych w organizmie. Dlatego widząc pierwsze objawy – nie należy ich lekceważyć. Dopuszczając do rozwoju kolejnych faz choroby zmniejszamy nasze szanse na normalne funkcjonowanie i życie bez bólu.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: