Fazy przebiegu dny moczanowej

Fazy przebiegu dny moczanowej

Inaczej artretyzm, skaza moczanowa. Jakie są etapy przebiegu choroby? Dna moczanowa wiąże się z zaburzeniami metabolizmu kwasu moczowego w organizmie, który może odkładać się i powodować zapalenia stawów, objawiające się trudnym do zniesienia bólem.

Istnieją cztery fazy przebiegu choroby. Pierwszy z nich jest etap bezobjawowy, który może trwać już od wczesnych lat młodości, dzieciństwa. Związany jest z wysokim poziomem kwasu moczowego we krwi. Kolejnym etapem jest faza napadów, czyli ostrym zapaleniem stawów. Objawia się to obrzękiem w okolicach zaatakowanego stawu i bardzo ciężkim do wytrzymania i zwalczenia bólem.

Napad może trwać od kilku dni nawet do kilku tygodni. Ważne jest natychmiastowy kontakt z lekarzem, który zleci wtedy odpowiednie badania oraz pomoże znaleźć metodę w walce z rozwojem choroby. Trzecia faza, miedzy napadami, to te momenty, kiedy choroba nie daje o sobie znać. Jednak nieleczona przechodzi w etap ostatni, czyli przewlekły. Może wtedy dojść do odkładania się złogów kwasu moczowego i powstawania guzków, które tworzą się najczęściej w okolicach stawów. Rozwój choroby prowadzi również do kłopotów z układem moczowym oraz tzw. kamicy moczanowej.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: