Hiperurykemia – co to jest?

Hiperurykemia – co to jest?

Pod nazwą hiperurykemia kryje się wysoki poziom kwasu moczowego we krwi. Schorzenie to jest przyczyną zachorowania na dnę moczanową.

Kwas moczowy jest najważniejszym końcowym produktem przemiany zasad prurynowych.

Długotrwała hiperurykemia wywołuje odkładanie się soli kwasu moczowego w tkankach. Najwięcej z nich umiejscawia się w stawach i nerkach, co powoduje powstawanie dolegliwości bólowych w tych miejscach. Hiperurykemia jest ściśle związana z otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym oraz chorobami układu krwionośnego.

Hiperurykemia deginiowana jest zazwyczaj jako stężenie kwasu moczowego przekraczające 7,0 mg/dl. W wielu badaniach uznawana jest za czynnik ryzyka śmierci z powodu przyczyn sercowo-naczyniowych. Szacuje się, że hiperurykemia występuje u około 25% pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Hiperurykemia ma również związek z występowaniem przewlekłej choroby nerek oraz zespołu metabolicznego.

Osoba cierpiąca na hiperurykemię musi się znajdować pod stałą opieką lekarza.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: