Profilaktyka dny moczanowej

Profilaktyka dny moczanowej polega na zastosowaniu odpowiedniej kombinacji badań, diety oraz aktywności fizycznej. Jej celem jest to, by nie dopuścić do dalszej eskalacji przewlekłych zmian zwyrodnieniowych i zapalnych w stawach, oraz zapobiec dalszemu odkładaniu się kwasu moczowego w układzie krwionośnym.

 

Monitorowanie stanu zdrowia.


Jak w przypadku każdej prewencji, bardzo istotne jest regularne wykonywanie badań. Dzięki systematycznemu monitorowaniu stanu zdrowia można zaordynować odpowiednie farmaceutyki (hamujące syntezę kwasu moczowego, zwiększające jego metabolizm). Jednym z nadrzędnych celów jest wyeliminowanie częstych napadów uciążliwego bólu. Poza stosowanie farmaceutyków, pomocna może być równiez odpowiednia dieta. Osoby chore (lub zagrożone dną moczanową) powinny przede wszystkim
unikać potraw tłustych i smażonych (obfitujących w cholesterol), spożywać duże ilości płynów (z wyłączeniem alkoholu, kawy czy mocnej herbaty), oraz unikać pożywienia bogatego w puryny (jak sardynki, produkty wysokoprzetworzone, śledzie itp.).

Profilaktyka, a ćwiczenia fizyczne.

Również ćwiczenia fizyczne są ważnym elementem profilaktyki – pomagają bowiem utrzymać sprawność fizyczną oraz ruchomość stawów. Szczególnie zaleca się ćwiczenia w wodzie oraz gimnastykę – zwiększające swobodę ruchów, a jednocześnie pozwalające rozluźnić mięśnie. Należy pamiętać, że stawy są szczególnie narażone na obrażenia. Dlatego profilaktyka powinna być stosowana nie tylko przez osoby szczególnie narażone na wystąpienie dny moczanowej (a więc takie, których poziom cholesterolu jest wysokie, i którym zagraża nadwaga).

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: