Profilaktyka artretyzmu

Znane wszystkim stare powiedzenie, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, to esencja tego czym jest profilaktyka. Mogłoby się wydawać, że podejmowanie działań mających na celu zapobieganie powstawaniu licznych chorób i zaburzeń, to sztuka trudna i wymagająca znacznych poświęceń.
Tymczasem o wiele łatwiej jest zadbać o zdrowy styl życia, niż walczyć z konsekwencjami wieloletnich zaniedbać, czy też obciążeń genetycznych.
Choroby przewlekłe znane współczesnej medycynie bardzo często mają swe podłoże w cechach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Występowanie chorób genetycznych w najbliższej rodzinie, powinno być sygnałem do tego, by już od najmłodszych lat zapewnić odpowiedni sposób żywienia, a także dokonać wszelkich starań, by utrzymywać zdrowy tryb życia. Na etapie, gdy choroba nie daje żadnych objawów jest to po prostu jeden z możliwych sposobów funkcjonowania, który pozwala dłużej cieszyć się świetną kondycją i zdrowiem. Jeżeli pomimo tego choroba da o sobie znać, łatwiej będzie walczyć z jej objawami, a także o wiele szybciej będzie przebiegał proces leczenia.
Artretyzm to schorzenie, które w około 90 procentach wszystkich przypadków, ma charakter pierwotny, a więc przekazywana jest w drodze dziedziczenia. Ryzyko zachorowania jest więc większe wszędzie tam, gdzie rodzice lub dziadkowie sami chorują. Profilaktyka w takich przypadkach jest wręcz wskazana, ponieważ w znacznym stopniu może od niej zależeć wystąpienie bądź też nie, objawów choroby. Istnieje bowiem szereg czynników przyspieszających i wzmacniających pojawienie się ataków chorobowych, które można zahamować tylko i wyłącznie dbając o właściwą dietę, ruch i ograniczenie czynników stresogennych.
Wiedząc o tym co wywołuje chorobę, łatwiej jest eliminować te składniki, które przyczyniają się do jej rozwoju. Alkohol, nadwaga, nadużywanie leków, życie w ciągłym biegu i stresie, nikomu nie służą, jednak osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na artretyzm, zdecydowanie powinny ich unikać.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: