Zapalenie stawów

Zapalenie stawów jej to ich stan zapalny, najczęściej powodowany przez zmiany zwyrodnieniowe oraz reumatyczne. To oczywiście nie jedyne przyczyny.

Zapalenie stawów może być wynikiem innych chorób, takich jak: łuszczyca, bruceloza czy schorzenia weneryczne (rzężączka, kiła). Objawami charakterystycznymi dla zwyrodnienia są przede wszystkim: zaczerwienienie, obrzęk, silny ból oraz trudności w poruszaniu się. Często towarzyszy im gorączka oraz ogólne obniżenie samopoczucia pacjenta. Zapalenie stawów dotyka nie tylko osób w wieku podeszłym – wręcz przeciwnie – często dotyczy one ludzi pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Najczęściej spotykaną postacią zapalenia stawów jest zapalenie kości i stawów. Chrząstka zaczyna się wtedy zużywać, co prowadzi do bolesnego ocierania się o siebie kości (w dłoniach, biodrach, kolanach czy kręgosłupie). Terapia przy zapaleniu stawów sprowadza się do redukcji stanu zapalnego, głównie za pomocą farmaceutyków, oraz do zmniejszenia bólu (głównie za pomocą leków działających miejscowo, doustnych lub w postaci żelów czy kremów). Oprócz leczenia bólu zmniejszają one również obrzęk powstały np. w wyniku urazów. Ponad to leczenie polega na podawaniu leków przeciwzapalnych, oraz stosowaniu aparatów do terapii ciepłem czy ultradźwiękami. Przy większym zaawansowaniu choroby konieczne stają się iniekcje (wtedy stosuje się kortykosteroidy). W przypadkach, gdy stan zapalny wywołała infekcja podaje się także antybiotyki. Czasami konieczne jest usunięcie z torebki stawowej nadmiaru płynu. Ostatecznością są zazwyczaj zabiegi chirurgiczne – w wypadkach, kiedy zmiany w stawach wymagają bądź wszepienia protezy, bądź operacyjnego usunięcia chorobowo zmienionej maziówki. Poza terapią farmakologiczną – dużą rolę w codziennym leczeniu i profilaktyce odgrywa rownież fizykoterapia. Nie tylko zmniejsza ona ból, ale też pomaga powrócić do dawnej sprawności.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: