Powikłania dny moczanowej

Powikłania dny moczanowej

Większości pacjentów, którzy borykają się z dną moczanową oraz jej skutkami z reguły udaje się pomóc, ponieważ zgłaszają się do lekarzy odpowiednio wcześnie – zanim choroba zdąży się poważnie rozwinąć. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że zbagatelizowane i nieleczone objawy dny moczanowej skutkują poważnymi zagrożeniami dla zdrowia i życia.

Przyczyną powstawania tej choroby są zaburzenia metaboliczne. W wyniku wzrostu poziomu kwasu moczowego we krwi dochodzi do nawracających epizodów ostrego zapalenia stawów – zaczerwienionego, tkliwego, gorącego obrzęku stawu. Najczęściej występuje w okolicy palucha, ale również pojawia się w obrębia ucha, dłoni, kolan oraz dotyka nawet stawów barkowych.

Skutki zaniedbania dny moczanowej

Właściwy poziom kwasu moczowego u kobiet wynosi 6 mg/dl, zaś u mężczyzn 7 mg/dl. Jego nadwyżki w organizmie określane są mianem hiperurykemii. Prowadzić ona może do:

– powstawania guzków dnawnych

– ostrego zapalenie stawów

– przewlekłego zapalenia stawów

– chorób nerek

– nefropatii dnawnej

– kamicy moczanowej

Dna moczanowa towarzyszy często takim schorzeniom jak: cukrzyca typu II, podwyższone stężenie tłuszczów we krwi, nadciśnienie tętnicze oraz otyłość.

Rekonwalescencja

Aby wspomóc organizm w procesie leczenia należy wyeliminować z diety pokarmy zwierające duże ilości związków purynowych. Jest to naturalny związek obecny w produktach zawierających wysokie stężenie białka. Warto również zredukować nadmiar masy ciała, aby niepotrzebnie nie obciążać stawów.

Natalia Herzog

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: