Jak pomóc choremu na artretyzm?

Choroba ta dotyka przede wszystkim osób starszych, i w czasie ataków dostarcza wyjątkowo intensywnego bólu. Artretyzm powoduje także coraz większe trudności w poruszaniu i wykonywaniu standardowych czynności.
W zależności od miejsca w którym zidentyfikowano zmiany chorobowe, mogą wystąpić problemy z chodzeniem (stawy kolanowe i śródstopia, a także kręgosłup) lub zdolnością utrzymywania i podnoszenia przedmiotów, gdy choroba atakuje dłonie.
Życie pacjenta chorego na artretyzm nie jest łatwe ani dla niego, ani dla jego najbliższych. Nasilające się ataki bólu, opuchlizna, czy też tkliwość miejsc w których pojawia się stan zapalny, w zdecydowany sposób wywierają wpływ na psychikę chorego. Jeżeli wraz z rozwojem choroby zmienia się także zdolność do wykonywania określonych czynności, może pojawić się poczucie bezradności i bezużyteczności, które w ostateczności prowadzą do depresji.
Brak skutecznego leku na tę starą jak ludzkość chorobę nie ułatwia procesu leczenia, który zwykle ma złożony charakter. Podawane leki mają łagodzić objawy choroby w trakcie ataków, lub wspomagają proces wydalania kwasu moczowego. Środki farmakologiczne podawane są więc jako poprawiające funkcjonowanie organizmu, jednak nie leczą samej choroby. Ponadto niezbędna jest właściwa dieta, w której zostały wykluczone produkty szkodzące zdrowiu pacjenta. Dla wielu osób oznacza to konieczność radykalnej zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych.
Pomoc bliskiemu cierpiącemu z powodu dny moczanowej to przede wszystkim wsparcie psychiczne jakie jest niezbędne, szczególnie w pierwszym etapie choroby, tuż po jej rozpoznaniu. Od tego momentu wszystko zacznie się zmieniać i konieczne jest wprowadzenie w codzienne życie szeregu zmian. Dobrze jest zmienić sposób odżywiania całej rodziny, a także popracować nad aktywnym trybem życia. Wbrew pozorom, przy artretyzmie to właśnie ruch pozwala dłużej zachować sprawność. Należy jednak pamiętać, aby nie był on zbyt dużym obciążeniem dla chorego.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 457 741
© Copyright Artretyzm czyli dna moczanowa 2021