Walka z dną moczanową

U źródeł dny moczanowej leży zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi. Może ono być spowodowane zarówno nadmiernym wytwarzaniem tego kwasu przez organizm jak i problemami z metabolizmem kwasu w nerkach. Często można usłyszeć opinie, że dny moczanowej nie da się wyleczyć. Niestety – jest w tym trochę racji. W istocie nie można do końca wykluczyć nawrotów choroby, oraz towarzyszących jej ataków bólu.

 

Pomocna terapia.

Jednakże wraz z wdrożeniem odpowiedniej terapii prawdopodobieństwo ataków, oraz intensywność odczuwanych dolegliwości znacząco słabną. Terapia w dnie moczanowej musi jednak stanowić kombinację kilku czynników. Przede wszystkim bardzo ważne jest zlikwidowanie stanu zapalnego, zazwyczaj odbywające się przy pomocy farmaceutyków przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych oraz przeciwbólowych. Stosowaniu medykamentów powinny jednak towarzyszyć daleko posunięte zmiany w stylu życia (a zwłaszcza w diecie). Jeśli chodzi o dietę, to zalecane jest, aby wyeliminować z jadłospisu pokarmy obfitujące w cholesterol, puryny, a także mocną kawę, herbatę, alkohol oraz słodycze. Warto zauważyć, że dna moczanowa często dokucza osobom cierpiącym na nadwagę, wysoki poziom cholesterolu.

Cel leczenia.

Głównym celem leczenia jest zwalczenie przyczyn dolegliwości – obniżenie stężenia kwasu moczowego w organizmie. Można tego dokonać zarówno dzięki zaordynowanym przez lekarza środkom moczopędnym, oraz hamującym syntezę kwasu moczowego, jak i spożywaniu dużej ilości płynów (i tym samym pobudzanie do pracy układu moczowego). W leczeniu dny moczanowej najczęściej stosowanym lekiem jest kolchicyna. Niestety – specyfik ten może powodować szereg skutków ubocznych (takich jak silne bóle brzucha, biegunki, wymioty). Kluczowe jest odpowiednie dobranie dawki oraz nadzór lekarski podczas przyjmowania lekarstwa.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: