Co to jest gonagra?

Co to jest gonagra?

Dna moczanowa objawia się silnymi bólami w stawie, które mogą dotyczyć też stawu kolanowego.

Artretyzm to choroba polegająca na nieprawidłowym metabolizmie kwasu moczowego. Albo organizm produkuje go za dużo, albo nie pozbywa się go w odpowiedniej ilości. Bez względu na to jakie są przyczyny, jego nadmiar powoduje wytrącanie się kryształków, które osadzają się w różnych miejscach w organizmie: stawach, tkankach i ścięgnach.

Gonagra – ból w kolanie

Objawem jest silny ból, czasami niemożliwy nawet do opisania i spory obrzęk. Kiedy choroba atakuje staw kolanowy, mówi się o gonagrze. Jest to miejsce bardzo uciążliwe – atak uniemożliwia chodzenie. Pacjent zmuszony jest więc spędzić pewien czas w łóżku. Nie ma możliwości wizyty u lekarza, a zdarza się, że atak dny trwa nawet kilka tygodni.

Gonagra zmusza osobę chora do pozostania w domu. Nawet zgięcie nogi może powodować nasilenie się bólu. Często jego kontakt ze zwykłym prześcieradłem lub pościelą bywa nie do zniesienia. Można spróbować stosować na chore miejsce zimne okłady, jednak nie zawsze jest to wykonalne, ponieważ zaatakowany obszar bywa bardzo wrażliwy. Pomóc mogą mocne środki przeciwbólowe.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: