Życie z dną moczanową

Dnę moczanową, inaczej artetyzm, zalicza się do chorób zapalnych. Jej bezpośrednią przyczyną jest odkładanie w stawach soli kwasu moczowego.

W przebiegu dny moczanowej można wyróżnić kilka etapów:

1) okres bezobjawowy, stężenie kwasu moczowego jest podwyższone, ale choroba nie daje o sobie znać,

2) okres napadów dny, takie czynniki jak wysiłek fizyczny, alkohol, uraz, niektóre leki oraz zabiegi operacyjne mogą powodować atak. Silny ból stawów uchodzi za najważniejszy symptom napadu. Skóra wokół stawów zazwyczaj jest zaczerwieniona i obrzęknięta. Najczęściej pierwszy atak obejmuje staw śródręczno-paliczkowy palucha,

3) okres przewlekły, nieleczona dna moczanowa prowadzi do przewlekłej postaci choroby, której towarzyszy wielostawowy stan zapalny. W okolicy stawów kumulują się złogi mleczanów.

Niestety, dna moczanowa jest chorobą nieuleczalną. Można ją kontrolować, układając odpowiednią dietę i zażywając leki przepisane przez lekarza.Osoby, które cierpią na artretyzm, w ciągu dnia powinny jeść 8 niewielkich posiłków, które składają się z produktów ubogich w puryny (nabiał, warzywa, oleje roślinne). Jednocześnie należy pić dużo wody, ograniczyć spożycie alkoholu, kawy czy kakao. Kolację powinno się zjeść późnym popołudniem, przed snem można przekąsić owoc. Fizjolodzy żywienia często polecają picie na czczo wody z sokiem z cytryny.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 457 741
© Copyright Artretyzm czyli dna moczanowa 2020