Życie z dną moczanową

Życie z dną moczanową

Dnę moczanową, inaczej artetyzm, zalicza się do chorób zapalnych. Jej bezpośrednią przyczyną jest odkładanie w stawach soli kwasu moczowego.

W przebiegu dny moczanowej można wyróżnić kilka etapów:

1) okres bezobjawowy, stężenie kwasu moczowego jest podwyższone, ale choroba nie daje o sobie znać,

2) okres napadów dny, takie czynniki jak wysiłek fizyczny, alkohol, uraz, niektóre leki oraz zabiegi operacyjne mogą powodować atak. Silny ból stawów uchodzi za najważniejszy symptom napadu. Skóra wokół stawów zazwyczaj jest zaczerwieniona i obrzęknięta. Najczęściej pierwszy atak obejmuje staw śródręczno-paliczkowy palucha,

3) okres przewlekły, nieleczona dna moczanowa prowadzi do przewlekłej postaci choroby, której towarzyszy wielostawowy stan zapalny. W okolicy stawów kumulują się złogi mleczanów.

Niestety, dna moczanowa jest chorobą nieuleczalną. Można ją kontrolować, układając odpowiednią dietę i zażywając leki przepisane przez lekarza.Osoby, które cierpią na artretyzm, w ciągu dnia powinny jeść 8 niewielkich posiłków, które składają się z produktów ubogich w puryny (nabiał, warzywa, oleje roślinne). Jednocześnie należy pić dużo wody, ograniczyć spożycie alkoholu, kawy czy kakao. Kolację powinno się zjeść późnym popołudniem, przed snem można przekąsić owoc. Fizjolodzy żywienia często polecają picie na czczo wody z sokiem z cytryny.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: