Leczenie dny moczanowej

Artretyzm to choroba nieuleczalna, nie jest śmiertelna, jednak intensywność bólu w czasie ataków, może mocno oddziaływać na stan psychiczny pacjenta. Postępująca choroba powoduje także problemy ze swobodnym poruszaniem się, deformuje ciało, a wrażliwość na dotyk zmienionych chorobowo miejsc staje się źródłem ogromnego cierpienia.
Na przestrzeni wieków próbowano znaleźć skuteczny sposób na to, by skutecznie uwolnić pacjentów od tego przykrego schorzenia. Niestety, pomimo zaawansowanej technologii, a także ogromnym postępom w zakresie medycyny i farmacji, w dalszym ciągu leczenie dny moczanowej to walka z objawami i profilaktyka.
W przypadku artretyzmu można mówić o trzech podstawowych kierunkach jego leczenia. Przede wszystkim artretyzm jest chorobą rozwijającą się bezobjawowo, często na przestrzeni wielu lat. Pierwszy atak może być mylony z innymi dolegliwościami układu ruchu, ale to właśnie wtedy pojawia się stan zapalny organizmu. W tym wypadku, w pierwszej kolejności podawane są leki przeciwzapalne i łagodzące ból. Potwierdzenie badaniami artretyzmu to kolejny krok w walce o lepsze samopoczucie i kondycję pacjenta.
Standardowo przy artretyzmie prowadzi się leczenie polegające na zmniejszeniu stężenia kwasu moczowego we krwi, a co za tym idzie, na ograniczaniu odkładania moczanów w stawach i innych organów ciała. W tej sytuacji stosowana jest przede wszystkim dieta wykluczająca alkohol oraz produkty bogate w puryny i aminokwasy, które mogą wywoływać ataki dny moczanowej. Ważne jest także utrzymanie stabilnej wagi ciała na poziomie odpowiednim do wieku i wzrostu pacjenta, a także zapewnienie odpowiedniej ilości płynów, które usprawniają pracę nerek i pomagają usuwać zbędne składniki przemiany materii. Dieta często wspomagana jest lekami hamującymi proces wytwarzania kwasu moczowego, oraz ułatwiające jego wydalanie.
Leczenie powikłań to przede wszystkim rehabilitacja narządów ruchu, operacyjne usuwanie zmian chorobowych, a także leczenie innych dolegliwości. Leczenie dny wtórnej, to przede wszystkim leczenie podstawowej choroby.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: