Życie z dną moczanową

Zdecydowana większość chorób przewlekłych wymaga od pacjenta radykalnej zmiany stylu dotychczasowego życia. Artretyzm, nazywany również dną moczanową lub skazą moczanową to choroba stawów, która w dosłownie i przenośni potrafi paraliżować.
Najczęściej chorują mężczyźni, a pierwsze objawy występują zwykle po 40 roku życia. Teoretycznie jest to czas wciąż trwającej aktywności zawodowej, która z powodu artretyzmu niejednokrotnie zostaje mocno zakłócona.
Intensywny ból trwający dniami lub tygodniami, opuchlizna, tkliwość i problemy ze swobodnym poruszaniem, to typowe objawy chorobowe jakie towarzyszą przy zapaleniu stawów. Ich złagodzenie nie oznacza jednak pozbycia się problemu, ponieważ jak do tej pory nie pojawił się lek umożliwiający całkowite wyleczenie artretyzmu. Podawane przez lekarza środki farmakologiczne służą zwalczaniu bolesnych dolegliwości, stanów zapalnych, a także zmniejszaniu ilości kwasu moczowego. Bez odpowiedniej diety i zmiany dotychczasowych nawyków, leczenie nie przyniesie jednak zbyt dużej poprawy.
Ludzie ze zdiagnozowanym artretyzmem od razu muszą przejść na zdrową dietę, a także zadbać o dostarczenie ciału zdrowej dawki ruchu. Postępując zgodnie z zaleceniami lekarza, a także prowadząc aktywny tryb życia, można nie tylko zahamować postęp choroby, ale i zmniejszyć częstotliwość i intensywność ataków. Ważne jest także psychiczne nastawienie pacjenta do nowego sposobu funkcjonowania. Ponieważ choroba zazwyczaj pojawia się w późniejszym wieku, trudno jest walczyć z przyzwyczajeniami pielęgnowanymi przez niemal całe życie. Tymczasem zmiany należy wprowadzić na stałe, i żyć według nich już do samego końca, jeżeli chce się zachować maksymalną sprawność.
Pacjenci u których wystąpił pierwszy atak zapalenia stawów, wywołanego nadmiarem kwasu moczowego, powinni pamiętać o tym, że jest to czas na natychmiastowe działania. Przy pierwszych objawach ilość moczanów odkładających się w stawach jest nieznaczna, jednak z czasem będzie ich przybywać, a co za tym idzie, coraz mocniej ograniczać zdolności ruchowe.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: