Znane wszystkim stare powiedzenie, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, to esencja tego czym jest profilaktyka. Mogłoby się wydawać, że podejmowanie działań mających na celu zapobieganie powstawaniu licznych chorób i zaburzeń, to sztuka trudna i wymagająca znacznych poświęceń.
Tymczasem o wiele łatwiej jest zadbać o zdrowy styl życia, niż walczyć z konsekwencjami wieloletnich zaniedbać, czy też obciążeń genetycznych.
Choroby przewlekłe znane współczesnej medycynie bardzo często mają swe podłoże w cechach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Występowanie chorób genetycznych w najbliższej rodzinie, powinno być sygnałem do tego, by już od najmłodszych lat zapewnić odpowiedni sposób żywienia, a także dokonać wszelkich starań, by utrzymywać zdrowy tryb życia. Na etapie, gdy choroba nie daje żadnych objawów jest to po prostu jeden z możliwych sposobów funkcjonowania, który pozwala dłużej cieszyć się świetną kondycją i zdrowiem. Jeżeli pomimo tego choroba da o sobie znać, łatwiej będzie walczyć z jej objawami, a także o wiele szybciej będzie przebiegał proces leczenia.
Artretyzm to schorzenie, które w około 90 procentach wszystkich przypadków, ma charakter pierwotny, a więc przekazywana jest w drodze dziedziczenia. Ryzyko zachorowania jest więc większe wszędzie tam, gdzie rodzice lub dziadkowie sami chorują. Profilaktyka w takich przypadkach jest wręcz wskazana, ponieważ w znacznym stopniu może od niej zależeć wystąpienie bądź też nie, objawów choroby. Istnieje bowiem szereg czynników przyspieszających i wzmacniających pojawienie się ataków chorobowych, które można zahamować tylko i wyłącznie dbając o właściwą dietę, ruch i ograniczenie czynników stresogennych.
Wiedząc o tym co wywołuje chorobę, łatwiej jest eliminować te składniki, które przyczyniają się do jej rozwoju. Alkohol, nadwaga, nadużywanie leków, życie w ciągłym biegu i stresie, nikomu nie służą, jednak osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na artretyzm, zdecydowanie powinny ich unikać.