Co to jest omagra?

Co to jest omagra?

Atak dny moczanowej może dotyczyć stawu ramieniowego.

Skaza moczanowa, nazywana również dną moczanową oraz określana jako artretyzm, to choroba która objawia się nieprawidłowym metabolizmem kwasu moczowego. Jego nadmiar w organizmie powoduje wytrącanie się kryształków. Mogą się one zbierać w tkankach i ścięgnach, jednak najczęściej dotkniętym miejscem są stawy.

Omagra – dna atakuje ramię

W zależności od tego gdzie dna zaatakuje, dolegliwość można nazwać różnie. I tak w obrębie palucha będzie to podagra, kręgosłupa – rachidagra, a w miejscu stawu ramiennego – omagra. Ból w ramieniu pojawia się nagle, zwykle w porach wieczornych lub nocnych. Często jest bardzo trudny do zniesienia, a wyprostowanie ręki staje się bardzo trudne.

Niestety, dna moczanowa to bardzo przebiegła choroba i o jej istnieniu pacjent często dowiaduje się w momencie pierwszego ataku, który może trwać nawet do kilku tygodni. Objawy dny można łagodzić stosując odpowiednia terapię, oraz unikając produktów spożywczych bogatych w puryny, jak mięso czy ryby.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: