Artretyzm u psów

Artretyzm u psów

Pies uchodzi za najlepszego przyjaciela człowiek, toteż chcemy, aby czworonóg towarzyszył nam przez wiele lat. Niestety, w miarę upływu czasu zdrowie zwierzęcia zaczyna szwankować. Starsze psy często cierpią z powodu artretyzmu.

Osoby, które decydują się przygarnąć czworonoga, powinny dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Pies z czasem podupada na zdrowiu i wymaga pomocy specjalisty. Do rozwoju artretyzmu mogą przyczynić się różne czynniki. Najczęściej mamy do czynienia ze zużyciem chrząstki stawowej.

Rola stawów

Za sprawą stawów możemy się poruszać. Stanowią one swoiste spoiwo. Stawy łączą sąsiadujące kości i umożliwiają przemieszczanie się. Na końcach kości znajduje się warstwa poduszkowata chrząstki. Pokrywa ją błona maziowa. Oleista ciecz, która wypełnia stawy, ogranicza tarcie. Ten aparat spełnia swoją funkcję przez wiele lat, ponieważ organizm posiada zdolność do regeneracji. Niestety, w miarę upływu czasu zmniejsza się skuteczność mechanizmów naprawczych.

Erozja kości

U psa, który przez lata się porusza, powięź i więzadła ulegają rozciągnięciu. Wspomniane zjawisko przyczynia się do tarcia między sąsiadującymi ze sobą kośćmi. W następstwie uderzeń powstają mikrourazy, które prowadzą do erozji.

Artretyzm u psa – czynniki ryzyka

Czworonóg, który w młodym wieku został poddany zabiegowi sterylizacji, szybciej przybiera na wadze. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż każdy dodatkowy kilogram obciąża stawy. Jeśli szczeniak szybko rośnie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, ryzyko wystąpienia artretyzmu u dorosłego psa wzrasta.

W związku z tym, iż opieka nad chorym psem wymaga poświęceń i nakładów finansowych, decydując się na przygarnięcie czworonoga, należy pamiętać o odpowiedzialności.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: