Cztery najważniejsze objawy POChP

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels
Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

POChP to choroba układu oddechowego, na którą choruje ponad 380 milionów ludzi na świecie. Poważnym problemem związanym z tą chorobą jest jej późne diagnozowanie, co ma ścisły związek z tym, że latami może się ona rozwijać zupełnie bezobjawowo lub skąpo objawowo. Przez to wiele osób zgłasza się do lekarza na takim etapie, gdy można już tylko łagodzić objawy POChP. Cztery najważniejsze sygnały chorobowe omawiamy w naszym artykule.

Przewlekły kaszel 

Zwykle jest to pierwszy niepokojący objaw, który może wskazywać na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Zaznaczamy przy tym, że mówimy o kaszlu, którego nie da się jednoznacznie powiązać z np. aktywną infekcją wirusową czy niedawno przebytą chorobą.

Przewlekły kaszel, który utrzymuje się przez kilka tygodni czy miesięcy, to dostateczny powód, aby zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten, po zebraniu wywiadu lekarskiego, zdecyduje, czy skierować pacjenta na dalszą diagnostykę w poradni pulmonologicznej.

Dodajmy również, że przewlekły kaszel towarzyszy osobom palącym tytoń, najczęściej chorującym na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Ma to związek z drażnieniem dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie papierosowym. Jeśli więc palisz i masz ponad 40 lat, a do tego od dłuższego czasu masz kaszel (zwłaszcza nasilający się po przebudzeniu), to nie zwlekaj z wizytą u lekarza rodzinnego.

To warto wiedzieć:

kaszel mogący być objawem POChP różni się od kaszlu astmatycznego tym, że nie ma charakteru napadowego, ale utrzymuje się przez dłuższy czas. POChP i astma bywają ze sobą często mylone przed właściwym rozpoznaniem choroby, dlatego właśnie warto zwrócić uwagę na rodzaj kaszlu.

Duszność

Ten objaw może pojawić się u osoby chorej na POChP szczególnie na późnym etapie zaawansowania choroby. Duszność w przebiegu POChP ma charakter narastający, co oznacza, że może z czasem pojawiać się nie tylko w trakcie i po wysiłku, ale także w fazie spoczynkowej.

Narastająca duszność jest wyjątkowo dokuczliwym objawem POChP, który może nawet spowodować zaprzestanie pracy zawodowej, jakiejkolwiek aktywności fizycznej oraz uzależnienie się od pomocy innych.

Obniżona tolerancja wysiłkowa

Jest to objaw POChP, na który uwagę z pewnością zwrócą osoby aktywne fizycznie. Obniżona tolerancja wysiłkowa to nic innego, jak męczliwość i wolna regeneracja organizmu po wysiłku. W momencie zauważenia, że wyzwanie stanowi przejście kilkuset metrów tempem spacerowym czy wejście na drugie piętro po schodach, a do tego pojawiają się inne objawy mogące wskazywać na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, warto skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu.

U osób w zaawansowanym stadium POChP obniżona tolerancja wysiłkowa może być na tyle poważnym problemem, że uniemożliwi im samodzielne funkcjonowanie, włącznie z umyciem się, przyrządzeniem sobie posiłku czy wyjściem z domu po podstawowe zakupy.

Odkrztuszanie plwociny

Ten częsty objaw POChP nasila się rano oraz wieczorem (choć może się utrzymywać także w ciągu dnia) i jest trudny do przeoczenia. Odkrztuszanie plwociny może wskazywać na stan zapalny w układzie oddechowym, czego nie powinno się bagatelizować. Zwłaszcza, gdy w wydzielinie da się zauważyć ślady krwi – może to być objaw bardzo poważnej choroby, włącznie z rakiem płuca, co już wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.

Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na te objawy POChP?

Opisane objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc nie muszą mieć związku z tą chorobą – mogą wskazywać także na szereg innych schorzeń. Dlatego kluczowe jest to, kto je u siebie zaobserwował. Jeśli jest to osoba z grupy ryzyka POChP, to nie powinna ona dłużej zwlekać z wizytą u lekarza.

Wspomnianą grupę ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc tworzą przede wszystkim osoby palące tytoń po 40. roku życia (zarówno czynnie, jak i biernie oraz w przeszłości), osoby pracujące w warunkach wysokiego zapylenia i narażenia na kontakt z gazami (górnicy, hutnicy, pracownicy zakładów chemicznych, operatorzy maszyn budowlanych, budowlańcy, malarze, stoczniowcy) oraz osoby, które żyją w regionie o bardzo niskiej jakości powietrza (przede wszystkim południowe województwa Polski, regiony górskie, centra wielkich miast).

O pozostałych objawach POChP, takich jak m.in. świszczący oddech i przedłużony wydech, czytaj także na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: