Dna wtórna

Dna moczanowa jest schorzeniem, które nie daje znaczących objawów aż do pierwszego ataku bólu stawów, oraz towarzyszących mu trudności z poruszaniem. U jej źródeł leżą kryształki kwasu moczowego, które mają tendencje do gromadzenia się w okolicach stawów, stopniowo powodując stany zapalne. Kryształki te tworzą się w wyniku zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego w organizmie.

 

Dna pierwotna, dna wtórna.

O ile w przypadku dny pierwotnej ma to związek z wrodzonym niewystarczającym metabolizmem tej substancji, lub jej nadmierną produkcją, to w dnie wtórnej przyczyny są nieco inne. Owszem, również mamy do czynienia z nadprodukcją kwasu moczowego…Jednak dna wtórna zazwyczaj jest tylko schorzeniem towarzyszącym innym chorobom, jakie rozwijają się w organizmie. Może na przykład współwystępować z nowotworami (szczególnie białaczką), lub stanami niedokrwistości. Oprócz tego dna wtórna może pojawić się w wyniku radioterapii czy chemioterapii, kiedy organizm i jego układ odpornościowy są osłabione, a stany zapalne występują ze wzmożoną siłą. Dna wtórna może wystąpić również w wyniku przewlekłych chorób nerek, kwasicy ketonowej czy zaburzeń odżywiania (kiedy nie dostarczamy organizmowi niezbędnych mikro- i makroelementów).

Objawy.

Pierwszym objawem, jaki zauważamy, jest na ogół silny atak bólu, w obrębie jednego lub kilku stawów. Najczęściej pierwsze ataki dotykają mniejszych stawów – jak dłonie czy stopy, silnie narażone na dolegliwości są jednak również łokcie czy kolana. Symptomy mogą wystąpić o poranku lub po spożyciu obfitego posiłku zakrapianego alkoholem. Wraz z postępem schorzenia zwiększa się częstotliwość ataków, dlatego wskazana jest niezwłoczna konsultacja ze specjalistą. Zlekceważenie choroby może prowadzić do powstania guzków w obrębie stawów, ubytków kostnych i kamicy moczanowej, a nawet niepełnosprawności ruchowej. Istotne jest więc szybkie wybranie sposobu terapii.

Przeciwdziałanie- leczenie.

Przede wszystkim trzeba zlikwidować stan zapalny (przy użyciu środków farmakologicznych), a także zredukować stężenie kwasu moczowego we krwi (dietą oraz lekami moczopędnymi). Powikłania (jeśli takie zdążyły już wystąpić) można niwelować przy pomocy właściwej rehabilitacji narządów ruchu, operacyjne usunięcie guzków oraz wzmocnienie nerek i stymulowanie ich pracy.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: