Czy ból stawów to artretyzm?

Czy ból stawów to artretyzm?

Ból w okolicach kolan, dłoni, stóp, czy też kręgosłupa zwykle utożsamiany jest ze zmęczeniem i przepracowaniem, a w okresie jesienno-zimowych często mylony ze zwykłymi infekcjami. Tymczasem to, co początkowo przypomina przeziębienie czy też przemęczenie, może okazać się poważnym schorzeniem, jakimi jest dna moczanowa, czyli artretyzm.
Żyjąc w nieustannym biegu, zajmując się wieloma sprawami każdego dnia, niewiele osób zwraca uwagę na chwilowe dolegliwości stawów.
Nie każde dolegliwości kości i stawów muszą być wywołane poważną chorobą, jednak gdy objawy występują w nocy lub wcześnie rano tuż po przebudzeniu, ból jest intensywny i towarzyszy mu obrzęk okolic stawów, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Artretyzm jest bowiem jedną z tych chorób, które rozwijają się przez lata, nie dając żadnych fizycznych objawów, a jej wykrycie możliwe jest tylko i wyłącznie na podstawie badania krwi, ponieważ już w pierwszej fazie rozwijającej się choroby pojawia się tzw. hiperurykemia, czyli podwyższone stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi. Jednak, gdy zaczynają pojawiać się pierwsze sygnały, reagować należy szybko i radykalnie. Dolegliwości, które nie są leczone nasilają się z każdym dniem, a ból na przestrzeni kilku dni lub tygodni, staje się wręcz rozdzierający. Tkliwość stawów, obrzęki i zaczerwienienie to typowe dla zapalenia stawów (pojawiające się w dalszych etapach) objawy, często także skóra w miejscu wystąpienia zmiany chorobowej staje się napięta, nienaturalnie błyszcząca i zmieniająca kolor na czerwony lub sinopurpurowy.
Na artretyzm chorują najczęściej mężczyźni, w wieku 40-60 lat, u których zwykle występuje stan zapalny pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Choroba nie omija jednak kobiet u których najczęściej zmiany chorobowe występują w obrębie stawów palców dłoni. Ponieważ artretyzm może dotknąć praktycznie dowolnego miejsca w ciele człowieka, ból może pojawić się także w stawach kolanowych, barkowym, a nawet w kręgosłupie. Bólom może towarzyszyć także gorączka, poczucie osłabienia, trudności z poruszaniem, a także szybki i znacznym spadek wagi.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: