Leczenie artretyzmu

Często można spotkać się z poglądem, że dna moczanowa, czyli artretyzm jest chorobą nieuleczalną. Nie jest to do końca prawdą. Choć nie można bowiem do końca wykluczyć nawrotów tej choroby, to jednak istnieją sposoby, dzięki którym możliwe jest zahamowanie dalszego rozwoju schorzenia. Zazwyczaj taka terapia jest kombinacją działań na wielu polach. Począwszy od leczenia doraźnego – czyli likwidacji stanu zapalnego, za pomocą różnego rodzaju środków farmakologicznych (przeciwzapalnych, przeciw obrzękowych, przeciwbólowych), a na modyfikacji stylu życia chorego skończywszy (wprowadzeniu odpowiedniej diety, zajęć fizjoterapeutycznych). Głównym celem dążeń terapeutycznych jest w tym wypadku zwalczenie przyczyny dolegliwości, czyli obniżenie stężenia kwasu moczowego w organizmie. Pomocne okazują się środki moczopędne oraz hamujące syntezę kwasu moczowego. Dodatkowo zaleca się podawanie jak największej ilości płynów, pobudzanie do pracy układu moczowego. Nie do przecenienia jest również wprowadzenie właściwej diety. Nie tylko na czasie leczenia choroby i łagodzenia jej objawów, ale także w ramach profilaktyki. Powinna ona obfitować w płyny, warzywa, owoce, chudy nabiał, delikatne mięsa. Zaleca się natomiast wyeliminowanie z jadłospisu: tłuszczy zwierzęcych, kawy, alkoholi, potraw smażonych i ciężkostrawnych, słodyczy. Zważywszy, że artretyzm często
współwystępuje u cierpiących na nadwagę oraz wysoki poziom cholesterolu, taka dieta może się pacjentowi tylko przysłużyć, znacząco poprawiając jego komfort życia.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: