Dna moczanowa jest schorzeniem reumatycznym. U jego źródeł leży nadmierne stężenie kwasu moczowego w organiźmie – jego kryształy mają tendencje do osadzania się przy stawach. Diagnoza w przypadku dny moczanowej często jest trudna do postawienia. Ma to związek z tym, iż w niektórych schorzeniach może ona być czynnikiem „towarzyszącym” (dotyczy to w szczególności chorób nefrologicznych, a także metabolicznych jak otyłość).
Objawy.
Głównymi objawami dny moczanowej są: stan zapalny w obrębie chorego stawu, a także jego wzmożona wrażliwość, obrzęk oraz zaczerwienienie. Dodatkowo bardzo charakterystycznym objawem są ataki bólu (nagłego i ostrego). Warto pamiętać, że przyczyny owych ataków nawarstwiają się latami. Często po pierwszym ataku dolegliwości dochodzi do wyciszenia objawów. Nie wolno jednak dać się zwieść, bowiem nawroty występią z całą pewnością (jeśli nie rozpocznie się odpowiednio wcześnie terapii). Dna moczanowa jest schorzeniem, które może powodować nie tylko uciążliwe dolegliwości bólowe, ale również prowadzić do innych patologii zdrowotnych – jak choroby
nefrologiczne, uszkodzenia stawów czy inne. Dodatkowo ataki bólu mogą obejmować nie tylko jeden staw, lecz rozprzestrzeniać się na kolejne. Dlatego bardzo istotne jest stosowanie właściwej profilaktyki oraz niezwłoczne podjęcie leczenia bezpośrednio po zauważeniu u siebie pierwszych objawów.