Artretyzm czyli dna moczanowa Pewne informacje, sprawdzone porady.

Czy artretyzm to wyrok na całe życie?

Czy artretyzm to wyrok na całe życie

Uznaje się, że artretyzm to choroba powszechna, która obecnie dotyczy około 3 procent mężczyzn na całym świecie i nieco więcej niż 0,5 procenta kobiet. Zdecydowanie częściej chorują mężczyźni po 40 roku życia, w przypadku kobiet pierwsze objawy pojawiają się znacznie później, bo w wieku około 65 lat. Diagnoza dny moczanowej może brzmieć jak wyrok. Rozdzierający ból, deformacje miejsc ciała dotkniętych chorobą, problemy z poruszaniem i powracające ataki, które mogą trwać nawet kilka dni. Choroby tej nie należy jednak traktować jako wyroku, utożsamiając jej z dożywotnim cierpieniem. Zdaniem wielu lekarzy, podjęte leczenie już po pierwszym napadzie chorobowym może skutecznie pomóc zahamować…

Uznaje się, że artretyzm to choroba powszechna, która obecnie dotyczy około 3 procent mężczyzn na całym świecie i nieco więcej niż 0,5 procenta kobiet. Zdecydowanie częściej chorują mężczyźni po 40 roku życia, w przypadku kobiet pierwsze objawy pojawiają się znacznie później, bo w wieku około 65 lat.
Diagnoza dny moczanowej może brzmieć jak wyrok. Rozdzierający ból, deformacje miejsc ciała dotkniętych chorobą, problemy z poruszaniem i powracające ataki, które mogą trwać nawet kilka dni.
Choroby tej nie należy jednak traktować jako wyroku, utożsamiając jej z dożywotnim cierpieniem. Zdaniem wielu lekarzy, podjęte leczenie już po pierwszym napadzie chorobowym może skutecznie pomóc zahamować dalszy postęp choroby, a tym samym zmniejszyć towarzyszące jej dolegliwości. W rzeczywistości artretyzm jest chorobą na którą do tej pory nie odkryto skutecznego leku, jednak przy odpowiednim nastawieniu pacjenta, przestrzegania zaleceń lekarza, a także zmianie złych nawyków żywieniowych, można całkiem spokojnie żyć przez długie lata, skupiając się na zapobieganiu wystąpienia niepożądanych objawów.
Aktywność fizyczna dostosowana do wieku i możliwości pacjenta, dieta eliminująca szkodliwe składniki pokarmowe, a także przyjmowanie środków farmakologicznych ułatwiających usuwanie kwasu moczowego oraz ograniczających jego produkcję z puryn, to złożona metoda radzenia sobie z przewlekłą chorobą stawów jaką jest dna moczanowa.
Szybka interwencja lekarska po pierwszym ataku, zmiana trybu życia na bardziej aktywny z równoczesnym zmniejszeniem tempa dotychczasowego codziennego funkcjonowania, eliminacja czynników stresujących, a także regularne spożywanie posiłków, to coś więcej niż tylko sposób na życie z artretyzmem. Cały aktywny proces leczenia artretyzmu pozwala cieszyć się lepszym zdrowiem i kondycją, bardziej poukładanym życiem, większą ilością czasu wolnego, a także lepszym samopoczuciem i umiejętnością zachowania autokontroli. Można więc uznać, że artretyzm to nie wyrok, lecz motywacja do poprawy jakości własnego życia.

0 komentarzy Pokaż dyskusję Ukryj dyskusję

Dodaj komentarz

Najpopularniejsze