Dna moczanowa czyli artretyzm

Dna moczanowa czyli artretyzm

Choroba ta chociaż stara jak sama ludzkość w dalszym ciągu stanowi ogromną zagadkę dla medycyny. Nikt bowiem nie potrafi jednoznacznie stwierdzić co jest powodem występowania artretyzmu, ani też jak dotąd nie ustalono skutecznej farmakologicznej metody zwalczania tej chorobę.
Z tego powodu niezwykle ważną jest właściwa profilaktyka i zdrowy tryb życia.
Artretyzm to potoczna nazwa dny moczanowej lub inaczej skazy moczanowej, czyli choroby wywoływanej przez nadmiar kwasu moczowego jaki zbiera się w organizmie człowieka. Nadmiar kwasu moczowego krystalizuje się i odkłada w stawach i tkance okołostawowej, wywołując tym samym uporczywy ból. Nierzadko bólom tym towarzyszy także stan zapalny, ponieważ odkładane w stawach i tkankach moczany niszczą tkanki, robiąc w nich liczne nacięcia.
Dna moczanowa to choroba, która najczęściej występuje u mężczyzn między 40, a 60 rokiem życia. Znacznie rzadziej u kobiet, i w późniejszym już, bo po 65 roku życia. Jak twierdzą lekarze, większe ryzyko zachorowania mają te osoby, które cierpią na otyłość, nadużywają alkoholu i leków, a także prowadzą niezdrową dietę. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że wtórna dna moczanowa to zaledwie 10 procent wszystkich przypadków zachorowań, można uznać, że powyższe czynniki sprzyjają rozwojowi choroby u pacjentów z obciążeniem genetycznym (pierwotna dna moczanowa to wynik dziedzicznych zaburzeń metabolizmu, przez które organizm samoistnie produkuje nadmiar kwasu moczowego). Jeżeli więc ktoś z najbliższych chorował na artretyzm, należy zachować odpowiednią profilaktykę, która może okazać się jedynym skutecznym sposobem uniknięcia tak przykrych dolegliwości.
W zależności od miejsca w którym odkładają się moczany, rozróżnia się: podagrę, która najczęściej występuje u mężczyzn (zaatakowane zostają stawy palucha stopy), gonagrę czyli stany zapalne stawów kolanowych, chiragrę, gdy kryształki kwasu odkładają się w stawie barkowym, a także rachidagrę, kiedy zmiany chorobowe zachodzą w obrębie kręgosłupa.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: