Napad dny moczanowej

Napad dny moczanowej

Szacuje się, iż dna moczanowa jest chorobą, która dotyka 1-2% dorosłej populacji.

Polega ona na odkładaniu się kryształów moczanu sodu. Przeprowadzone badania wskazują, iż wraz z wiekiem wzrasta częstotliwość występowania wyżej wspomnianych dolegliwości. Choroba dotyka 7% mężczyzn powyżej 65. roku życia i ok. 3% kobiet w wieku 85 lat.

Niestety, lekarze często mają problem z rozpoznaniem tego schorzenia. Pierwszym objawem choroby jest ostry napad dny, któremu towarzyszy ból jednego, rzadziej kilku stawów. Jednocześnie pojawiają ogólnoustrojowe symptomy zapalne.

W zależności od miejscaw występowania ataku wyróżniamy:

1) podagrę – zapalenie stawu śródstopno-paliczkowego palucha (najczęstsza lokalizacja),

2) chirarga – zapalenie stawu ręki,

3) gonagrę – zapalenie stawu kolanowego,

4) omagrę – zapalenie stawu barkowego. W większości przypadków atak pojawia się nad ranem po spożyciu sytego posiłku i alkoholu. Jeśli nie podejmiemy leczenia, atak samoistnie ustąpi po 3 tygodniach.

Warto jednak pamiętać, iż dna moczanowa prowadzi do dny przewlekłej, która objawia się:

1) guzkami dny, czyli złogami kwasu moczowego, które odkładają się w tkankach miękkich,

2) charakterystycznymi ubytkami kostnymi,

3) objawami ze strony układ moczowego, głównie kamica moczową, rzadziej nefropatią.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: