Artretyzm kolan a przyjmowanie glukozaminy

Wraz z upływem lat pojawiają się różne dolegliwości, także te związane ze sprawnością ruchową. Jakie znaczenie ma artretyzm kolan a przyjmowanie glukozaminy?

Artretyzm

Artretyzm to zamienna nazwa dny moczanowej. Choroba ta charakteryzuje się ostrym zapaleniem stawów, które może nawracać. Obrzęk stawu jest spowodowany podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi. Skrystalizowany kwas odkłada się ścięgnach, stawach a nawet w tkance. Dawniej artretyzm był nazywany chorobą królów lub bogatych. Obecnie, może pojawić się u każdej osoby, szczególnie po przebytych urazach. Choroba wymaga leczenia, ponieważ towarzyszy jej silny ból oraz problemy z ruchomością.

Glukozamina

Glukozamina jest związkiem organicznym. To pochodna glukozy. Jeszcze kilkanaście lat temu twierdzono, że substancja ta wpływa korzystnie na odbudowę chrząstki stawowej. Zmniejsza ból stawów oraz usprawnia ich funkcjonowanie. Liczne preparaty zawierające glukozaminę były wykorzystywane w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów i miały być nadzieją na wspaniałe efekty. Późniejsze badania zweryfikowały te informacje i zmieniły podejście do glukozaminy oraz jej stosowania w przypadku problemów ze stawami i kośćmi.

Artretyzm kolan a przyjmowanie glukozaminy

artretyzm

Glukozamina ma podobne działanie jak składniki powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych typu ibuprofen. Może być stosowana w chorobach takich jak artretyzm kolan, ale nie spowoduje nagłej poprawy stanu stawów. Glukozamina ma działanie przeciwzapalne, więc może złagodzić ból. Występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych takich jak małże, krewetki czy homary. Zdrowe osoby nie muszą przyjmować substytutów tego związku. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, polecanych dla zdrowia stawów i mocnych kości, które zawierają glukozaminę. Ich stosowanie ma jednak formę wspomagającą leczenie choroby zwyrodnieniowej czy innych problemów tego typu. Nie należy więc traktować tej substancji jako złoty środek na stawy.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: